Yorgancılar: Bağımlılık paftası kavramına dikkat

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye’nin bilgi çağı ve sanayi 4.0 koşullarında başarılı olmasının mevcut üretim anlayışı ve üretim deseniyle mümkün görülmediğini söyledi. Türkiye’nin bu koşullarda ilk 10 ekonomi arasına girmesinin zor olduğuna dikkat çeken Yorgancılar,bu ifadeyi bir “çaresizlik dışa vurumu” değil daha çok çalışmak, yenilenme ihtiyacına vurgu yapmak, potansiyelimizi görmek adına kullandığının altını çizdi. Değişen sistemle “bağımlılık paftası” kavramının öne çıktığına da dikkat çeken Yorgancılar, bu kavramın firmaların sadece ürününü satmakla kalmayıp, ürün ve/veya bağlantılı alanları da kontrol etmek istemesinin de bir göstergesi olduğunu belirtti.

Yorgancılar “Hep birlikte ortak akıl kullanmak, yeni bir vizyon geliştirmek durumundayız. Dünya ekonomisi ve sanayi üretiminde çok hızlı bir devrim yaşanıyor. Bu devrimin merkezinde üretim sistemindeki yenilenme bulunuyor ve sistem üretimden daha önemli hale geliyor. Böylece algoritmalar, yapay zeka ve de yüksek nitelikli işgücü ve sistem tasarımlarının öncelikli, önemli ve belirleyici olduğunu görüyoruz” dedi.

Yeni şeyler söylemek gerek

Bu değişimin sadece üretimde ve sisteminde değil, pazarlama ve müşteri ilişkilerinde de kendini gösterdiğine dikkat çeken Yorgancılar yeni şeyler yapmak için yeni şeyler söylemek, yeni şeyler söylemek için ise yeni kavramlar geliştirmek gerektiğini kaydetti. “Bağımlılık paftası” kavramının müşteri ilişkilerinin temel kavramlarından biri haline geldiğini söyleyen Yorgancılar sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kavram ve getirdiği anlayışın sadece akıllı telefon ve bilgisayarlar gibi bilgi çağı ürünlerinde değil otomobil, beyaz eşya gibi geleneksel ürünlerde de geçerli olmaya başladığını görüyoruz. Otomobil firmalarının garanti sürelerini hem yıl hem de kullanım mesafesi olarak uzatması sadece çok kaliteli otomobil ürettikleri için değil, ayrıca uzun garanti süresince otomobilinizi yetkili bir servise götürmeniz, orada kullanılan yedek parçaları satın almanız, daha yüksek bakım maliyetlerine katlanmanız anlamına geliyor. Böylece otomobil firması ürün satışı yanında sonrası aşamalardaki (bakım,parça,onarım vb.) olası gelir kaynaklarını da kontrol etmek ve özellikle de düzenli geliri garanti etmek imkanına sahip oluyor.”

Bağımlılık paftası bağımlı tüketici gurubu yaratıyor

Bağımlılık paftası kavramının yeni bir anlayışa işaret ettiğine vurgu yapan Yorgancılar, bu anlayışın dün olduğu gibi bağımlı bir tüketici grubu yaratma yanında bağımlılık alanını genişletmek (yan ve bağlantılı ürünler ile), yenilenme zorunluluğu nedeniyle talebi sürekli hale getirme amacını da içerdiğini söyledi. Yorgancılar, “Bir başka ifadeyle, yeni paradigmanın ortak noktası; firmaların sadece ürününü satmakla kalmayıp, ürün ve/veya bağlantılı alanları da kontrol etmek istemesidir. Bu gelişmeler adeta üretim ve pazarlamada yeni bir yapılanmanın geldiğini, bu yapıyı anlamak ve uyum sağlamak gerektiğini ortaya koyuyor. Ülkemiz ekonomisinin bel kemiği olan sanayicilerimizin bu süreci iyi izlemesi ve yeni koşullara uyum sağlaması, yani müşterileriyle aralarında bir bağımlılık paftası oluşturması gerekmektedir. Dolayısıyla müşterilerle daha yoğun ve daha geniş bir ilişki ağı kurmaya yarayacak, onlara birden fazla boyutta ürün ve hizmet üretmeye, onlarla bağları çoklu kanaldan kurmaya imkan verecek vizyon ve stratejiler hayata geçirmek, ayakta kalabilmek için, zorunlu hale gelmiştir. Sanayicilerimiz bu gelişmeler çerçevesinde anlayış değişikliğine gitmek, “sanayici 4.0″ı oluşturmak durumundadır. Bunu başaramayanlarımız ne yazık ki sistem dışına çıkmak zorunda kalacak” görüşünü dile getirdi.
35 kez okundu.

Bir cevap yazın