İzmirliler İEF’ye 86. kez merhaba dedi

İEF’ye 86. kez merhaba

İzmirlilerin özlemle beklediği geleneksel İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), bu yıl kapılarını 86. kez açtı. Ana teması “enerji” olan fuarın partner ülkesi Rusya olurken, onur konuğu il ise Muğla oldu. 18 Ağustos – 27 Ağustos 2017 tarihleri arasında düzenlenen İEF, İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı. Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 86 yıllık fuarın ana temasının barış ve dostluk olduğunu söyledi. Kocaoğlu, “Dolayısıyla bu fuar, her şeyden önce kardeşliktir. Ulusların kaynaşması ve kucaklaşmasıdır” dedi.

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın dünya ile entegre çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk temeli olduğunu söyleyen Aziz Kocaoğlu, “Bugün bizim düğün günümüz, bayramımız. Hem mutlu hem de çok gururluyuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarıyla doğmuş bir eser olan gözbebeğimiz fuarımızla tam 86. kez buluşuyoruz. Çok sevdiğimiz eski bir dosta yeniden kavuşmak, ona sımsıkı sarılmak, hasret gidermek gibi, her fuar açılışı bize ayrı bir heyecan veriyor. Bugün dünyanın farklı ülkelerinden gelen çok değerli konuklarımıza sesleniyorum. Atatürk’ün “yurtta barış, dünyada barış” düsturunu en iyi anlayan ve benimseyen bir kenttesiniz şu an. Toprakları hoşgörüyle yoğrulmuş, genlerinde barış, dostluk, özgürlük ve demokrasi olan, güler yüzlü insanların şehri İzmir’desiniz” diye konuştu.

Fosil yakıtların yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılmasının tüm dünya için büyük önem taşıdığına değinen Kocaoğlu, fuarın ana temasını bu nedenle “enerji” olarak belirlediklerini anlattı.

Kültürel ve tarihi altyapısıyla, edebiyat, sanat ve bilimde dünyaca tanınmış isimler yetiştiren ve imparatorluk kurmuş sayılı milletlerden biri olan Rusya Federasyonu’nu “partner ülke” olarak ağırladıkları için mutlu olduklarını kaydeden Kocaoğlu, Rusya’nın fuar tarihinde yer alan en eski katılımcılardan biri olduğunu da belirtti.

Fuara bu yıl onur konuğu il olarak katılan Muğla’nın turizm alanında önemli kentlerden biri olduğunu anlatan Kocaoğlu, “Muğla Türkiye’nin en güzel kentlerinden biri. Turizm deyince, güler yüz deyince, aydınlık deyince akla ilk gelen şehirlerden. Bu açıdan İzmir’e ve İzmir Fuarı’na çok yakışan bir kent. Başta İzmir Enternasyonal Fuarı’nı bir sembol haline getiren unutulmaz belediye başkanımız Dr. Behçet Uz olmak üzere, bu fuara büyük emekleri geçen, katkı koyan tüm belediye başkanlarımızı ve elbette rahmetli Başkanımız Ahmet Piriştina’yı da, minnetle ve şükranla anıyorum. İzmir’den Ege’ye, Türkiye’ye ve dünyaya 86. kez merhaba!” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen törene Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, çok sayıda milletvekili, belediye başkanı, üst düzey bürokrat, meslek odaları ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

Enerjiye inovasyon eşlik ediyor

Her yıl farklı bir temayla açılan İEF’in bu yılki enerji temasına “inovasyon” teması da eşlik ediyor. 2 No’lu Hol, ana tema enerjiye ayrılırken partner ülke Rusya Federasyonu 4 No’lu Hol’de, Muğla ise 1 No’lu holde yer alıyor.

Partner ülke Rusya Federasyonu, devlet kurumları ve firmaları ile birlikte İEF’ye katılırken, fuar süresince, Rusya Federasyonu ile ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel ilişkiler ile yeni işbirlikleri geliştirmeye yönelik çok sayıda toplantı gerçekleştirilecek.

Dünya bu fuarda buluşuyor

86. İzmir Enternasyonal Fuarı’na Rusya Federasyonu, Tataristan Cumhuriyeti, Kamerun, Sierra Leone, Libya, Japonya, Pakistan, İran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bangladeş, Gana, Nijerya ve Sudan olmak üzere bu yıl 13 ülke katılıyor.

Arjantin, Kanada, Kolombiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Almanya, Endonezya, Irak, Kazakistan, Meksika, Romanya ve Ukrayna ise firma temsilcilikleriyle katılıyor.

Afganistan, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bangladeş, Bulgaristan, Butan, Fildişi Sahili, Katar, KKTC, Mali, Myanmar, Orta Afrika Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Saint Lucia, Senegal, Sri Lanka, Somali, Sudan, Tacikistan, Tataristan, Vietnam, Japonya ve Katar ise delegasyon katılımı yapan ülkeler arasında yer alıyor.

Her yaştan kişinin kendi zevkine göre bir etkinlik bulabileceği fuar, ticaretin yanında eğlence, kültür, sanat arayanlar için de çok renkli seçenekler sunuyor.

Ekonomi Bakanlığı himayesinde düzenlenen 86. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda hol ziyaret saatleri 16.00 – 23.00 arasında yapılabilecek. Fuar Çarşısı ise 12.00 – 23.00 saatleri arasında açık olacak.

Engelliye ücretsiz giriş

Fuara giriş ücretleri İzmirim Kart için tam 3 lira, öğrenci 2 lira, Jetonla giriş ise 3 lira olarak belirlendi. Engelli ve refakatçi, gazi ve gazi yakını, şehit ailesi, elektronik kart sahipleri fuara ücretsiz girebilecek. Kartla girişlerin yanı sıra bu yıl Biletix ile girişler de olacak. Mogambo Caz Geceleri, Açıkhava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi ve Sinema Burada Festivali biletleri Biletix’te satışa sunuluyor. Biletix üzerinden bilet alanlar ayrıca fuar alanına giriş ücreti ödemeyecek.
9 kez okundu.

Bir cevap yazın