Alsancak trafiğine tramvay düzenlemesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce sürdürülen tramvay projesinin Konak hattında zorlu bir dönemece daha girildi. Alsancak Garı’nın bulunduğu bölgeye ulaşan hat yapımı nedeniyle trafik düzeninde değişikliğe gidildi. Altınordu Meydanı ile Vahap Özaltay Meydanı arası trafik akışı yalnızca tek şeritten, Halkapınar yönünde işliyor. Konak yönüne gidecek araçlar ise Birinci Kordon’a yönlendiriliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Konak Tramvayı’nda Üçkuyular’dan başlayan hattın yapımı Alsancak Garı’nın önünden geçen Atatürk Caddesi’ne kadar ulaştı. Şair Eşref Bulvarı’nda Lozan Meydanı ile Alsancak Hocazade Camisi arasındaki hattın Montrö Meydanı’na kadar olan kısmıyla Ali Çetinkaya Bulvarı’ndaki hat çalışması tamamlandı. Şair Eşref Bulvarı üzerinde Montrö Meydanı ile Çankaya arasında ise iki aşama halinde çalışmalar sürüyor.

Hat döşeme ve çevre düzenleme çalışmalarının toplam 30 gün sürmesi ve Kurban Bayramı’ndan önce bitirilmesi hedefleniyor.

Bölgede yeni trafik düzeni şöyle:

– Vahap Özaltay Meydanı’ndan başlayarak Atatürk Caddesi’nin ESHOT Otobüs Durağı cebine (TCDD 3. Bölge Müdürlüğü Binası’na) kadar olan kısımda yolun sağ tarafında iki şerit araç trafiğine kapatıldı, trafik akımı tek şeritten, yalnızca Halkapınar yönüne gidiş biçiminde düzenlendi.

– Atatürk Caddesi’nin ESHOT Otobüs Durağı cebi (TCDD 3. Bölge Müdürlüğü Binası) ile Sait Altınordu Meydanı arasında kalan kısmında yolun sol tarafı araç trafiğine kapatıldı, trafik akımı “iki şeritten yalnızca Halkapınar yönüne gidiş” olacak biçimde düzenlendi.

– Liman Caddesi üzerinden Konak yönüne gidecek araçlar Birinci Kordon’a (Atatürk Caddesi) yönlendiriliyor.

– Sait Altınordu Meydanı’ndan Halkapınar yönüne giden araçlar, Birinci Kordon ve Konak yönüne dönemiyor.

– 1462 Sokak’ın Atatürk Caddesi ile kesişimi araç trafiğine kapatıldı.

– Araçlara Şair Eşref Bulvarı’ndan Talat Paşa Bulvarı’na dönüş olanağı salandı.

– Ziya Gökalp Bulvarı’nın Atatürk Caddesi ile Ali Çetinkaya Bulvarı arasında kalan kısmı, Ali Çetinkaya Bulvarı’na doğru “tek yönlü” olarak düzenlendi. Konak – Kahramanlar taksi dolmuşlarının güzergahları, Ziya Gökalp Bulvarı’nın Ali Çetinkaya Bulvarı ile kesişiminde son bulacak ve dolmuşlar bu noktadan dönüş yapacak.

– Çalışmalara geceleri de sürdürülüyor.

Tramvay hattı yapım çalışmaları nedeniyle otobüs güzergahları da değişti. ESHOT Genel Müdürlüğü bölgeden geçen otobüs hatlarının güzergahlarını değiştirdi. Değişiklikler şöyle:

70 (Buca) – 80 (Bozyaka) – 90 (Gaziemir) – 255 (Üçyol) ve 581 (Fahrettin Altay) hatları İkiçeşmelik yönüne gidişte Halkapınar Aktarma, Şehitler Bulvarı, Yeşildere Caddesi, Dr. Refik Saydam Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı güzergahını izledikten sonra Lozan Meydanı’ndan dönüş yaparak İkiçeşmelik ve Eşref Paşa üzerinden mevcut güzergahından devam edecek.

121 (Bostanlı İskele) ve 920 (Çiğli) hatlarında sefer yapan otobüsler ise Konak yönüne gidişte Bostanlı İskele, Altınyol, Yeşildere Caddesi, Dr. Refik Saydam Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı, Vahap Özaltay Meydanı, Talat Paşa Bulvarı, Cumhuriyet Bulvarı ve Konak güzergahını izleyecek.

63 (EVKA 3 METRO) – 930 (Bornova) – 802 (Egekent Aktarma) hatları Konak yönüne gidişte Altınyol, Yeşildere Caddesi, Dr. Refik Saydam Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı, Lozan Meydanı, Vasıf Çınar Bulvarı, Cumhuriyet Bulvarı ve Konak üzerinden sefer yapacak.

12 (Fahrettin Altay Aktarma) hattı Konak yönüne gidişte, Halkapınar Aktarma, Şehitler Bulvarı, Yeşildere Caddesi, Dr. Refik Saydam Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı, Vahap Özaltay Meydanı, Talat Paşa Bulvarı ve Cumhuriyet Bulvarı’nı izleyerek var olan güzergahına ulaşacak.

251 (Kahramanlar) hattı, Konak yönüne gidişte Halkapınar Aktarma, Şehitler Bulvarı, Yeşildere Caddesi, Kahramanlar, Şair Eşref Bulvarı ve Gazi Bulvarı’ndan Konak’a ulaşacak.

251 (Kahramanlar) hattında sefer yapan otobüsler ise Halkapınar yönüne gidişte,
Konak, Fevzi Paşa Bulvarı, Mürselpaşa Bulvarı, Kahramanlar, Dr. Mustafa Enver Bey Caddesi, Şair Eşref Bulvarı ve Halkapınar Aktarma güzergahını kullanacak.

Ring hattı oluşturuldu

Ayrıca 252 (Şair Eşref Bulvarı) ve 253 (Talat Paşa Bulvarı) hatları, çalışmalar süresince iptal edilerek, yerine 888 Numaralı hat (Alsancak – Konak) oluşturuldu. Bu ring hattı Konak Bahri Baba otobüs durakları, Mithatpaşa Caddesi, 334/3 Sokak, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Atatürk Caddesi, Cumhuriyet Bulvarı, Gazi Bulvarı, Dr. Refik Saydam Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı, Talat Paşa Bulvarı, Cumhuriyet Bulvarı, Atatürk Caddesi, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, 303 Sokak, Mithat Paşa Caddesi, Konak Bahri Baba otobüs durakları güzergahını izleyecek.

Bir cevap yazın