Suriyeli yabancılara yol izin belgesi zorunluluğu

İzmir’de geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeli yabancıların yanlarında “yol izin belgeleri” olmaksızın il dışına çıkarılması İzmir Valiliği kararıyla yasaklandı. İl sınırları içerisinde yolcu taşımacılığı yapan kara, deniz, hava ve demiryolu taşımacı, acente, taşıma işleri komisyonculuğu, taşıma işleri organizatörlüğü, terminal işletmeciliği, araç kiralama işletmeciliği, taksi durakları gibi ulaşım hizmeti veren firma, şirket ve durakları İzmir Valiliği’nce uyarıldı. Bilet satışı yapılarak ve taşımacılık suretiyle bu yasaklara uymayanlara idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

İzmir Valiliği’nin 12 Temmuz 2017 tarihli ve 2017/929 sayılı kararının amacı, “İlimizde yaşayan ve geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeli yabancıların, kendilerine sağlanan hak ve hizmetlerden gereği gibi faydalanabilmesi, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması, özellikle göçmen kaçakçılığı suçuna karışan veya terör örgütleriyle ilişkisi bulunanların tespitinin sağlanması” olarak açıklandı. Kararın bir diğer amacının “geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeli yabancıların nüfus hareketliliğinin, ikamet ili değişikliğinin ve mobilitelerinin düzenlenmesi ve kontrol altına alınması, kayıtsız olan Suriyeli yabancıların ise geçici koruma kapsamında kayıt altına alınması ile İzmir il sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve işlenen suçların aydınlatılması” olduği dile getirildi.

Yasaklara ve İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın imzasını taşıyan kararla getirilen düzenlemelere uymayan kişi, kurum ve kuruluşlar hakkında fiilleri ayrı bir suç oluşturmuyorsa, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesinde öngörülen idari para cezası uygulanacak.
38 kez okundu.

Bir cevap yazın