Seferihisar’da lavanta zamanı

Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Lavanta Şenliği, 2 Temmuz 2017 Pazar günü ilçenin Turgut Köyü’nde düzenlenecek. Şenlikte Seferihisarlı üreticilere destek olmak amacıyla alternatif ürün olarak ilk kez 2015 yılında ekimi yapılan lavantaların ikinci kez hasadı yapılacak.

Tüm İzmirlileri şenliğe davet eden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer “Başka bir tarım mümkün” anlayışıyla çıktığımız yolculukta, Turgut Köyü’ne diktiğimiz lavantaların tekrar hasat zamanı geldi. Hem lavantanın alternatif ürünlerini tanıtacağız hem de yöresel lezzetlerimizi sunacağız. Tüm Seferihisar ve Turgut Köyü lavanta kokacak. Keyifli bir pazar günü için herkesi Turgut Köyümüze davet ediyorum” diye konuştu.

Şenlikli hasat

Turgut Köyü’ndeki Lavanta Şenliği Saat 12.00’de üretici, kooperatif ve dernek sergiliklerinin açılmasıyla başlayacak.Gün boyu sürecek etkinliklerde Seferihisar’ın köylerinde üretilen doğal ürünler, yöresel lezzetler ziyaretçilere sunulacak. Şenlikte lavanta sabunu,lavanta yağı, lavantalı mum yapımı da konuklara sergilenecek. Ziyaretçiler ilçede ekilerek üretimi gerçekleştirilen doğal Topan Karakılçık Buğdayı’ndan yapılan Ata Ekmeği’ni de alabilecek.

Saat 17.00’den itibaren hareketlenecek şenlikte halk oyunları, müzik ve dans gösterileri yapılacak. Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu saat 21.00’den itibaren bir konser verecek.

Hasat sırasında İzmir’in önemli fotoğraf kulüplerinden gelen fotoğrafçıların objektiflerinden fotoğraf çekimleri yapılacak. Ayrıca İrfan Ünalan’ın kişisel karikatür sergisi, Volkan Atılgan’ın ise “Sinop Fotoğrafları ile Nükleere Hayır” temalı fotoğraf sergisi açılacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın