Kabotaj bayramında denizle iç içe etkinlikler

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91. yılı, İzmir’de törenlerle kutlanacak.

1 Temmuz 2017 Cumartesi günü saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda başlayacak törenler, İzmir Liman Başkanı Ahmet Apak’ın konuşmaları, başarılı yelkencilere plaket verilmesi ve İzmir Liman Başkanlığı önünde sembolik halat çekme yarışması ile sürecek. Törenler kapsamında kite sörf gösterisi, Bergama Gemisi’nden denize çelenk atma töreni, İzmir Körfezi’nde teknelerin geçit töreni ve deniz şehitleri anısına lokma dağıtımı yapılacak.

Sörf yarışması, sergiler, yüzme şampiyonası

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle 29 Haziran-2 Temmuz tarihlerinde bir dizi etkinlik planladı. Etkinlikler kapsamında Seferihisar Sığacık’ta TYF-DTO Rüzgâr Sörfü Slalom Türkiye Ligi Yarışı’nın ilk ayağı başlayacak.

İzmir Liman Başkanlığı’nda “Ege Denizi’nde Yaşam” adlı fotoğraf sergisi, İMEAK DTO İzmir Şubesi binasında ise “Çocukların Gözüyle Denizde Eğlence” konulu resim sergisi açılacak.

1 Temmuz 2017 tarihinde Foça’da Açık Su Türkiye Yüzme Şampiyonası düzenlenecek.

3 Temmuz 2017 tarihinde ise TCDD İzmir Alsancak Limanı’nda 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı resepsiyonu düzenlenecek.

Askeri müze gemi gezilebilir

1 Temmuz 2017 tarihinde Alsancak Limanı’nda bulunan askeri gemi ile İnciraltı’ndaki askeri müze gemi halkın ziyaretine açılacak. Akşam saatlerinde ise İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yolcu gemisi ile halka açık körfez turu düzenleyecek.

Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Pasaport’ta 10. Karton Tekneler, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ise İnciraltı’nda İzmir Kayıkları yarışlarını gerçekleştirecek.

Öztürk: Etkinliklere İzmirlileri bekliyoruz

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91. Yıldönümünü coşku dolu etkinliklerle kutlayacaklarını kaydeden İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Körfezi renklendirecek etkinliklere İzmirlilerin katılımının önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin “Denizci Millet, Denizci Ülke” hedefine hızla ilerlediğini vurgulayan Öztürk, “Deniz yolu bir ülkenin bağımsızlığını ve hem ekonomik hem siyasi olarak güçlü olmasını sağlar.Denizcilik sektörü, üç bir yanı denizle çevrili ülkemiz için önem taşıyor. Ülkemizin deniz filosu 27 milyon Detveyte, gemi sayısı bin 500’e ulaştı. Dünya denizcilik liginde 13. sıradayız. Ülkemizde faaliyet gösteren 77 tersane, her türlü gemiyi yapabilecek kabiliyete erişti. Mega yat üretiminde dünyada üçüncüyüz. 180’e yakın liman ve kıyı tesisimiz var. Kruvaziyer turizminde ülkemizin sunduğu imkanlar, 21 bin bağlama kapasitesine sahip 44 marina ve cennet koylarımız ile deniz turizminde çok önemli noktadayız. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’mızın teknelerde Türk bayrağına geçiş uygulaması sayesinde kısa sürede 3 bin 700 teknede ay yıldızlı bayrağımız dalgalanmaya başladı” dedi.

Denizcilikte bulundukları noktayı yeterli görmediklerini belirten Öztürk, “Gerek aktarma yükleri gerekse kabotaj yükleri açısından ülkemiz limanlarını güçlendirmemiz, Türk gemi filosunu yenileyip büyütmemiz gerekiyor. Denizcilik liginde yukarı çıkmak için daha fazla çalışmak zorundayız” diye konuştu.

Limanlar ve deniz şehri İzmir

Türk denizciliğinin gelişmesine en önemli katkıyı Ege ve İzmir’in vereceğine inandıklarını belirten Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz İzmir’i limanlar şehri, Ege’yi ülkenin lojistik merkezi olarak görüyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD Genel Müdürlüğü işbirliği ile devam eden Büyük Körfez Projesi sayesinde İzmir Körfezi’nde ekolojik ve ekonomik devrim olacak. Bir yandan Körfez temizlenirken, diğer yandan Alsancak Limanı büyüyecek ve Körfeze su çekimi büyük gemiler girebilecek. Son yıllarda limancılık ve enerji yatırımları ile dikkat çeken Aliağa’daki liman ve iskeleler, Türkiye’nin dış ticaret kapısı haline geldi. Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın, Çin’in Uzakdoğu’yu Batı Avrupa’ya bağlayacak “Tek Kuşak Tek Yol” projesinin deniz ayağında stratejik öneme kavuşacağını düşünüyoruz. Sanayi bölgelerimizi limanlarımıza bağlayacak demiryolu ve karayolu yatırımlarının tamamlanması ile İzmir’in çok daha değerli hale geleceğine inanıyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın