Uzay Kampı’nda yaz kampı

Ege Serbest Bölgesi Uzay Kampı Türkiye’de 4 Haziran 2017 günü başlayan yaz kampı sürüyor. 7-15 yaş grubu arasındaki öğrencilere uzay bilimleri ve teknolojileri eğitimi veren Uzay Kampı’ndaki yaz kampı 19 Ağustos 2017 günü sona erecek.

Eğitim öğretim yılı boyunca okul gruplarına programlar sunan Uzay Kampı’nda yaz tatiline özel 2 ve 6 günlük programlar sunuluyor. Bu yılın yeniliği Space Maker Yaz Kampı. 12-15 yaş grubu öğrencileri için planlanan ve altı gün süren programda tasarım çalışmaları ön plana çıkıyor.

Yaz kampında, insanın üretme ve paylaşma güdüsünün, teknolojinin sunduğu imkanlarla birleşerek somut örneklere dönüştüğü bir akım olarak tanımlanan ”yapıcı” hareketi uzay teknolojileri eğitimine entegre edilerek sunuluyor. Katılımcılar astronot simülatörlerini kullanıp teknolojik gelişmeleri öğrenirlerken aynı zamanda proje planlaması, yönetimi, bütçelendirme ve tanıtma gibi aşamalardan oluşan atölyelerde 3D yazıcılarla tasarım yapıyor.

Uzay Kampı Türkiye’deki yaz kampı programlarında diğer seçenekler şöyle:

Yaz Kampı (6 Gün / 9-15 yaş): NASA tasarımlı simülatörlerle eğitim, roket yapılması ve fırlatılması, uzay istasyonlu sanal uzay uçuşu görevi, sanal Mars gezisi, sihirli kürede astronomi, astronot macera parkurunda yarışmalar gibi birbirinden eğlenceli ve eğitsel aktivitelere ek olarak; özel etkinlikler gecesi, havuz aktivitesi, barbekü partisi gibi sosyal ve kültürel etkinlikleri içeriyor.

Robot Aktiviteli Yaz Kampı (6 Gün / 12-15 yaş): Katılımcılar programlama ve algoritmalarla tahmin, ölçüm ve modelleme gibi matematiksel kavramları kullanarak gerçek bilim insanları ve mühendisler gibi çalışacaklar; robot tasarlayarak simülasyon ortamında Mars’a “ilk insanlı uçuşu” planlayacaklar. Bilim; teknoloji, mühendislik ve matematik kullanımlarıyla öğrenme ortamının merkezine yerleştirilen yaratıcı problem çözme teknikleri ve yenilikçi yaklaşımlarla anlatılacak.

Yıldızlar ve Gezegenler Macerası (2 Gün / 9-15 yaş): Sanal uzay uçuş görevi, teleskopla gökyüzü gözlemi, uzay giysileri, 2 adet astronot simülatörü kullanımı gibi aktiviteleri içeriyor. Uzay bilimleri ve teknolojileri alanındaki çalışmalar hakkında bilgilendirmeyi hedefleyen program, haftasonunda değerlendirilebilecek eşsiz bir uzay macerası olarak öne çıkıyor.

Aile-Çocuk Uzay Kampı (2 Gün / 7-11 yaş): 7-11 yaş grubundan bir çocuğun ve bir ebeveynin (veya 18 yaşından büyük bir refakatçinin) birlikte katıldığı programda çocuğun ve ebeveyninin iletişiminin gelişimi hedefleniyor. Tüm aktivitelere birlikte katılan aileler, uzay istasyonlu sanal uzay uçuşu görevi, model roket yapımı ve fırlatılması, simülatör kullanımı, yıldızevinde konum astronomisi eğitimi gibi etkinliklerle hem eğleniyor, hem de öğreniyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın