Ana Sayfa Güncel Haberler Uzay Kampı uzay macerası yaşatıyor

Uzay Kampı uzay macerası yaşatıyor

Benzerlerinden yalnızca ABD ve Kanada’da bulunan Uzay Kampı Türkiye, 7-15 yaş grubu arasındaki öğrencilere uzay bilimleri ve teknolojileri eğitimi veriyor. İzmir’de kurulu eğitim merkezinin katılımcıları 15’er kişilik takımlara ayrılıyor. Katılımcılar, yaklaşık bire bir ölçülerdeki Discovery uzay mekiği simülatörüyle sanal uçuş görevinin yapıldığı, Ay’da yürümenin, ağırlıksız ortamda hareketin, sürtünmesiz ortamın canlandırıldığı iki, beş ve altı günlük programlarla uzay macerası yaşıyor.

Uzay Kampı’nda uzay bilimleri eğitimlerinin yanısıra takım çalışması, zaman yönetimi, özgüven arttırımı ve liderlik eğitimleri de veriliyor. Uzay Kampı Türkiye binası, eğitim merkezinin yanı sıra yemekhane, yatakhane ve reviriyle tam bir entegre tesis olarak çalışıyor. Öğrenciler sabah, öğle ve akşam yemeklerini Uzay Kampı Türkiye yemekhanesinde hep birlikte yiyor. Her öğünde besleyici ve doyurucu yemek çeşitleri sunuluyor.

Ayrı ayrı katlarda bulunan kız ve erkek yatakhanelerinde 24 kişilik odalar bulunuyor. Kampta sorumlu eğitimciler, güvenlik personelinin yanı sıra çalışma saatlerinde görev yapan bir doktor ile 24 saat görev yapan hemşire ve sekiz yataklı bir revir var. İlaçlar hemşirelerin gözetiminde veriliyor.

Aynı eğitim kalitesinde İngilizce ve Türkçe dil seçeneklerinde sunulabilen programlar hem yurt içinden hem yurt dışından büyük ilgi gördüğü belirtiliyor. Grup rezervasyonu yapılması halinde okul yöneticilerinin tercihlerine göre özelleştirilebilen “Yıldızlar ve Gezegenler Macerası” programlarındaki müfredat daha fazla astronomi ve roket bilimi, daha çok simülatör kullanımı gibi etkinliklerle zenginleştiriliyor.

Uzay Kampı Türkiye’ye açıldığı 2000 yılından bugüne kadar, aralarında ABD, İngiltere, Almanya, Rusya, Uruguay, İtalya ve Çin’in de olduğu 60 farklı ülkeden 200 bini aşkın kişi katıldığı belirtiliyor. Yıl boyunca gelen katılımcıların yüzde 70’ten fazlasını daha önceki yıllarda da programlara katılmış okul gruplarının oluşturduğu dile getiriliyor.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments