Ana Sayfa Güncel Haberler Demirtaş: Nasreddin Hoca heykeli buradan kaldırılmalıdır

Demirtaş: Nasreddin Hoca heykeli buradan kaldırılmalıdır

İzmir Ticaret Odası (İzTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Uzundere’deki rekreasyon alanı içinde yer alan “göle maya çalan Nasreddin Hoca” heykelinin kaldırılması gerektiğini söyledi. Demirtaş, İzmir’in ana aksında, kente giriş noktasında yapılacak heykellerin İzmir’in bir simgesi veya İzmir’e simge olabilecek bir heykel olması gerektiğini belirtti.

Güneyden İzmir’e gelen herkesin ve aynı zamanda pek çok İzmirli’nin bu yapıyı sorguladığını ve yakıştırmadığını belirten İzTO Başkanı Ekrem Demirtaş, “Biz anlam veremiyoruz. Neden buraya koskoca bir Nasreddin Hoca inşa edildi? Bir anlamı varsa, İzmirlilere açıklanmalı, anlatılmalıdır” dedi. Demirtaş, “Mutlaka bir şey yapılacaksa Atatürkçü İzmir’e büyük bir Atatürk heykeli yakışırdı. İçine giren çocuklara, Atatürk’ün devrimleri görsel olarak anlatılabilirdi. En kısa zamanda İzmir’e yakışmayan görüntünün kaldırılmasını ya da görünüşünün başka görsellerle değiştirilmesini istiyoruz” diye ekledi.

Kentte yer alacak heykel ve simgelerin dikkatli seçilmesi gerektiğini belirten Ekrem Demirtaş, “Nasreddin Hoca, yaşamını sürdürdüğü Akşehir’le anılmaktadır. 1959 yılından bu yana Temmuz ayında Akşehir’de Nasreddin Hoca Şenlikleri düzenleniyor. Dolayısıyla, Nasreddin Hoca heykelinin yakışacağı yer Akşehir’dir” görüşünü dile getirdi. Demirtaş, “Nasreddin Hoca heykeli buradan kaldırılmalıdır. İzmir’in ana aksında kente giriş noktasında bir heykel yapılacak ise İzmir’in bir simgesi veya İzmir’e simge olabilecek bir heykel olmalıdır” dedi.

Böylesi görünür yerlerdeki heykel ve simgelerin karar verme süreçlerine tüm kentin katılması ve çok dikkatli seçilmesi gerektiğini vurgulayan İzTO Başkanı Ekrem Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her ne kadar İzmir bir hoşgörü kenti ise de bu şehrin tarihinde yer almayan bir simgenin kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Belediyelerimizin şehrimizin markalaşması ve tanınması için yapılan çalışmalara uyumlu hareket etmesi ve katkı koyması beklenmektedir. Bu anlamda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Körfez vapurlarına isim koyarken İzmirlilere sorması ve vapur isimlerini İzmir’in önemli spor adamı, siyasetçi ve sanatçılarından seçmesi son derece anlamlıdır.”

Demirtaş, belediyelerin proje ve hizmetlerinde, yayınlarında kentin herkesçe bilinen simgelerinden Saat Kulesi ya da dünyanın en çok bildiği Smyrnalı olarak kabul edilen Homeros gibi simgelere yer verilebileceğini sözlerine ekledi.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments