Bu filmler sadece dört dakika

İzmir 12-16 Haziran 2017 tarihleri arasında ilk kez “Çok Kısa Filmler Festivali”ne ev sahipliği yapacak. İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek festival herkese açık ve ücretsiz olacak. Fransa’da 19 yıldan bu yana düzenlenen “Çok Kısa Filmler Festivali” kapsamındaki filmler, 30 ülke ve 90 kentte aynı anda seyirciyle buluşuyor. Festival İzmir’de ilk defa, Portizmir4 etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek.

Jenerik hariç dört dakikadan kısa filmlerden oluşan tematik seçkiler ve aynı özelliklere sahip bir uluslararası yarışmanın da bulunduğu festivalde; kurmaca, animasyon, belgesel, müzik klibi, video blog gibi farklı türlerde filmler izlenebilecek.

Uluslararası yarışma düzenleniyor

Festivalin bu yıl düzenlenecek Uluslararası Yarışma bölümünde 36 çok kısa film yarışacak. Yarışma sonunda İzmir dahil 90 kentten toplanan seyirci oylarıyla da ayrıca bir ödül verilecek. Festivalde uluslararası yarışma filmlerinin yanısıra Hezarfen Film Galeri’nin Cannes Film Festivali Short Film Corner’de gösterilen “Shorts From Turkey” film seçkisi de izleyiciye sunulacak. Yarışma Filmleri ise “Tres Court 1” ve “Tres Court 2” adı altında iki grupta gösterilecek ve halk oylaması sonucu belirleyecek.

Akıllı telefonlarla film çekimi

Çok Kısa Filmler Festivali sırasında, Fransız Kültür Merkezi’nde 18-25 yaş gençleri hedef alan bir film atölyesi de düzenlenecek. Bu atölyede metinden, prodüksiyon ve post prodüksiyona kadar geleneksel film üretimi süreçleri içinde, katılımcıların telefonlarıyla bir kısa öykü anlatma deneyimi de yaşayacak. Dört gün sürecek olan atölyeye katılacaklar, hayal gücü ve akıllı telefonlarıyla kendi filmlerini hazırlayacaklar. Atölye programı şöyle:

1.gün – 13 Haziran 2017, saat 13.00 – 16.00 arası
Temel film öyküsü yaratma kuralları, temel kadraj ve kamera ölçekleri, örnek filmlerle kısa film yapım süreçleri, akıllı telefonlarda appler hakkında bilgiler

2.gün – 14 Haziran 2017, saat 13.00 – 16.00 arası
Gruplarla bir kısa film öyküsü hazırlama ve çekim hazırlıklarının yapılması
 
3.gün – 15 Haziran 2017, saat 10.00
Serbest Çekim
 
4.gün – 16 Haziran 2017, saat 10.00 – 16.00 arası
Filmlerin kurgulanması ve gösterimi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın