İşler: İzmir turizmine acil müdahale şart

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, İzmir Medya Platformu üyeleriyle Ege Palas Oteli’nde bir araya geldi. İzmir’in turizmdeki kayıplarını tek tek anlatan İşler, hükümetle yerel yönetimin el birliğiyle bu soruna müdahale etmesini istedi.

Geçtiğimiz hafta sonu İzmir’de turizmcilerle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya İzmir’in turizmdeki sorunlarını anlatıp destek talep ettiğini anlatan İşler; sektörün krizden çıkabilmesi için öncelikli beş taleplerinin “müze”, “stadyum”, “marina”, “İzmir’e direkt uçuşlar” ve “Avrupalı son tüketicinin imaj ve güvenlik sorunu algısının değiştirilmesine yönelik tanıtım girişimi” olduğunu kaydetti.

“Turizmin temelleri İzmir’den atıldı, turizm İzmir’de doğdu ama İzmir turizmde ikincilikten dördüncü sıraya geriledi” diyen ETİK Başkanı İşler, “5 milyon nüfusuyla Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir’in bir müzesi yok. Yaklaşık 14 yıldır müze bekliyor bu şehir. Yerel yönetim ve hükümet arasında kaldık” dedi. Turizmcilerin risk alıp elini taşın altına koyan, istihdam yaratan insanlar olduğunu belirten İşler, “Hükümet ile yerel yönetimin bir araya gelerek bu sorunu çözmesini istiyoruz” diye konuştu.

İspanya’nın Bilbao kentindeki müzenin turizm gelirlerine katkısının yüzde 45 olduğunu anlatan Mehmet İşler, “Bizim Efes’imiz, Bergama’mız var. Ancak Efes’ten çıktığınızda çay içeceğiniz doğru düzgün bir mekan bile yok” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize ‘her şey dahil’ sistemini kötülüyorlar. İyi de biz insanları bir şekilde bu ülkeye getirmişiz, otelin dışına çıkartacağımız nedenleri de siz hazırlayın. Burada yerel yönetime çok iş düşüyor. Gaziantep’te Zeugma Müzesi var, interaktif bir müze. İnsanlar geldiği zaman besleneceği, bilgileneceği, o dönemi yaşayabileceği bir müze istiyor. İzmir’de böyle bir müze olmaması bizim aybımız değil, şehiri yönetenlerin, hükümetin ayıbıdır.”

Kruvaziyeri geri kazanmalıyız

2015 yılında İzmir’e 1 milyon 200 bin turist geldiğini hatırlatan İşler, bunların 484 bini kruvaziyerle geldiğini, şimdi kruvaziyerle gelen kişi sayısının 2 bin 700’e düştüğünü dile getirdi. İzmir’e gelen toplam turist sayısının 1 milyon 200 binden 500 bine kadar düştüğünü belirten Mehmet İşler, “Sayın Bakan’a ‘Uçak desteğinde olduğu gibi kruvaziyere destek istiyoruz’ dedik. Nasıl Kayseri’de kayak tesislerine destek verilyorsa, bizim de kruvaziyerimiz var. Biz de buna destek istedik. 484 bin kruvaziyer müşterimizi kaybetmek istemediğimizi anlattık” dedi.

“200 milyar dolarlık marina pazarı var”

İzmir’in turizmdeki diğer eksik ayağının marina olduğunu belirten İşler, Akdeniz çanağında 200 milyar dolarlık bir marina pazarı bulunduğunu söyledi. Yunanistan ve Hırvatistan’ın bu pazardan aslan payını aldığını belirten İşler, “Biz neden bu pastadan pay almayalım? Neden bu şehrin bir marinası yok? Burada marina olması bir potansiyel. Üst gelir grubuna seslenen insanların tekne bağlamasıyla kentte ciddi bir hareketlilik yaşanmaz mı? Büyük düşünelim ve doğu Akdeniz çanağının yat bağlama merkezi olacak bir marinayı neden biz yapmayalım” diye sordu.

“Terör algısını yenmemiz lazım”

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı İşler, yurt dışındaki olumsuz Türkiye algısını delmek için Antalya ve İstanbul’un önemli bir uluslararası danışmanlık firması ile çalışmaya başladığını belirtti. Mehmet İşler, “Onlar özel bir şirketle anlaşarak destinasyonlarını tanıtmak için harekete geçti. Yurt dışında Türkiye algısı olumsuz, o nedenle Antalya ve İstanbul bağımsız destinasyonlar olarak tanıtılacak. Bu çalışmaya biz de katılalım diye İzmir Ticaret Odası’na, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, İZTAV’a konuyu ilettim. Ancak hala bir cevap yok” dedi.

İZFAŞ yüzde 30 performansla çalışıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin fuarcılık şirketi İZFAŞ’ı düşük performans göstermekle eleştiren İşler, “İZFAŞ geçtiğimiz yıl 29 milyon lira zarar etmiş. Biz özel sektör olarak bir yer zarar ediyorsa ya kapatır ya da kiraya veririz. Buraya aynı mantıkla bakalım” diye konuştu. İzmir’de bir yılda 29 fuar düzenlendiğini hatırlatan Mehmet İşler, “Bunun dokuzu ya da onunu İZFAŞ, geri kalanını özel fuar şirketleri düzenliyor. Dünyada haftada bir fuar oluyor, yaklaşık 200 fuar var. Biz madem fuarlar ve kongreler şehri olacağız, ortalama 104 tane fuarımızın olması gerekirken, İZFAŞ’ın yaptığı fuar sayısı sadece 9” diyerek tepki gösterdi.

Marble Fuarı yüz akımız

İZFAŞ’la kişisel bir sorunlarının bulunmadığının altını çizen İşler, “Bu kurumla sorunumuz kişisel değil. Ama bu kurumun bir amacı var. Buraya daha fazla turist getirecek, otelciyi, taksiciyi, esnafı, lokantayı ayakta tutacak, daha fazla fuar düzenlenmek durumundadır” dedi. Mehmet İşler, “Biz diyoruz ki, bir değer var onu neden kıymetlendirmiyoruz? Verin bunu bir Avrupalı şirkete, ivmenin nasıl yükseldiğini görün. Altyapı var, ama içini dolduracağımız organizasyon yok. Bir Marble Fuarı var, bereket kapısıdır. Neden on tane daha Marble yapamasın bu kent” diye ekledi.

Mehmet İşler, İzmir Medya Platformu Başkanı Ahmet Kaplan ile toplantıya ev sahipliği yapan Ege Palas Oteli Genel Müdürü Murat Ağababa’ya birer plaket vererek teşekkür etti. Toplantı sonunda platform üyeleriyle Egeli turizmcilerin her üç ayda bir araya gelmesi ve gelişmeleri değerlendirmesi kararlaştırıldı. İzmir Medya Platformu Başkanı Ahmet Kaplan, İşler’e teşekkür ederek, Turizm ekonomisinin ülkemiz içinde ki yerine dikkat çekti. Kaplan, ülkemiz için çok önemli bir yere sahip olan turizm sektörünün bileşenleri ile bundan sonra belirli periyotlarda bir araya gelmeye karar verdiklerini belirterek, “Sektörel farkındalık oluşturma konusunda platform olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın