Katma değeri yüksek üretim şart

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, dünya ticaret hacmi ve küresel büyüme rakamlarının düşüşte olduğunu belirterek, bu gelişmenin Türkiye’nin ihracat verilerini de olumsuz etkilediğine dikkat çekti. İş dünyasına katma değeri yüksek üretim çağrısında bulunan Yorgancılar, işsizlik sorunun çözümünün ise yatırımdan geçtiğini vurguladı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) meslek komiteleri ortak toplantısı EBSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Ender Yorgancılar, meslek komitesi üyelerine dünya ve ülke ekonomisi ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

ABD Merkez Bankası FED’in 2017’de faiz artımına karar verdiğini ve bunu uygulamaya koyduğunu anımsatan Yorgancılar, “Güncel veriler, dünya ticaret hacminin ve dolayısıyla küresel büyüme rakamlarının düşüşte olduğunu gösteriyor.Geçmişte, Çin ve Hindistan ekonomisi yüzde 10, yüzde 11 gibi büyüdüğünde dünya ticareti ve büyümesi de artıyordu. Şu an dünya ticaret hacmindeki daralma ile birlikte küresel büyüme rakamları yüzde 1.2’lere gerilemiş durumda. Küresel büyüme küçüldüğünde pazarda yer almak zorlaşıyor. Dolayısıyla bu durum ihracat verilerimize de yansıdı” diye konuştu.

Katma değeri yüksek üretim şart

Türkiye’nin dünya ticaretinden aldığı payı artırmasının yolunun katma değeri yüksek ürün üretiminden geçtiğini vurgulayan Yorgancılar, “İhracatın düşmesinden daha önemlisi dünya ölçeğinde bir kilogram ihracatın parasal değeri. Japonya’nın bir kilogram ihracatının değeri 3.86, Almanya’nın 3.68, Güney Kore’nin 2.7, bizim ise 1.44 dolar. Yani 5 lira. Bu tabloyu değiştirmek için katma değeri yüksek üretim şart” dedi.

Genç işsizliği yüzde 24

Aralık 2016 işsizlik rakamlarının yüzde 12.7 olarak açıklandığını dile getiren Yorgancılar, “Geçtiğimiz ay işsizlik oranı yüzde 12.1’idi. Bu ay yüzde 12.7 oldu. Biz eğer 1 milyon işsizi iş sahibi yaparsak, bu açıklanan yüzde 12.7 sabit kalıyor. Rakamı aşağı düşürebilmek için 1 milyonun üzerinde istihdam sağlamamız lazım. Ayrıca genç nüfus işsizlik oranı yüzde 24. İşsizliği düşürecek, sorunu çözecek konu ise yatırımdır” dedi.

Hükümetin bu süreçte özellikle KOBİ’leri destekleyen önemli adımları olduğunu dile getiren Yorgancılar sanayicilere, “İstihdam seferberliği de bunlardan biridir. Bu fırsattan yararlanın” çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın