Dünya şefinden Türk şeflere özüne dönme önerisi

Efes Kongre Merkezi’nde düzenlenen Aegean Hosttech – Ege Bölgesi Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı’nda gerçekleşen şefler yarışmasının jüri başkanlığını yapan Dünya Aşçılar Birliği Başkanı Thomas Gugler, Türk mutfağına övgüler yağdırırken, “özünüze sahip çıkın” önerisinde bulundu. Türkiye’nin önemli bir turizm ülkesi olduğuna değinen Dünya Aşçılar Birliği Başkanı Gugler, gastronomi turizminde çok iyi bir noktaya gelebileceğini söyledi.

Türk Mutfağının beğenilen lezzetler sunduğunu söyleyen Thomas Gugler, “Şunu herkes bilmeli. Türk mutfağı inanılmaz güzel. Bir o kadar da inanılmaz çeşide sahip. Bu yarışmayla, Türk şeflerle çalışan uluslararası şefler, kültürel mirası öğreniyor. Onlar da bu mirası lezzetlerine yansıtıyorlar” dedi. Gugler, “Ancak dikkatimi çeken bir konu var. Yeni şeflerin bir çoğu yeni şeyleri denemeye çalışıyor. Bu doğru değil. Aslında özünüze sahip çıkmak çok daha önemli” diye ekledi.

Anadolu mutfağının zengin bir içeriğe sahip olduğunu ancak yeni şeflerin “denemeler” adı altında yaptığı “değişimlerin” bir dengeye oturtulması gerektiğine dikkat çeken Thomas Gugler, “Aslında hiçbir şeyi değiştirmenize gerek yok. Örneğin İskender Kebabı, İskender Kebabıdır ya da çubuk fasulye, çubuk fasulyedir. Bunların lezzeti zaten çok güzel. Değiştirmeyin. Özünüze sahip çıkın. Bu çok önemli” diye konuştu.
43 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın