Doğaltaş ihracatçıları tanıtım için İtalya yolcusu

Türk doğaltaş sektörü temsilcileri, Türkiye’nin son dönemde artan olumsuz imajını gidermek, alıcılarla iletişimi artırmak amacıyla İtalya’ya “Ticaret Heyeti Organizasyonu” düzenliyor.

Ege Maden İhracatçıları Birliği üyelerinin gerçekleştireceği ziyaret 22-26 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kızartıcı ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya’nın başkanlık yapacağı ziyaret, İzmir İtalyan Ticaret Odası ile işbirliğiyle düzenleniyor. 27 kişiden oluşan heyete Eximbank Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat da eşlik edecek. Heyet Carrara Ticaret Odası’nı, İtalya’nın Toskana bölgesinde sivil toplum kuruluşlarını, doğaltaş ile ilgili Ar-Ge ve inovasyon merkezlerini, tasarım ofislerini ziyaret edecek.

İtalya deneyimlerinden yararlanmak

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Türk doğaltaş sektöründe işlenmiş ürün ihracatının payını arttırmak için çaba gösterdiklerini söyledi. Kaya, doğaltaş sektöründe uç ürün olarak tanımlanan, işlenmiş ürün üretim ve ihracatında lider ülke konumundaki İtalya’nın deneyimlerini yerinde görmek istediklerini kaydetti.

İnadına ihracat, inadına üretim

Ziyarette İtalyan meslektaşlarıyla ikili iş görüşmeleri yapacaklarını söyleyen Mevlüt Kaya, “İtalyan meslektaşlarımıza; Türkiye 15 Temmuz öncesinde nasıl ticari bir partner ise, 15 Temmuz sonrasında da bu özelliğinin devam ettiğini dile getirmeye gidiyoruz. Ekmeğini taştan kazanan doğaltaş sektörünün temsilcileri olarak ‘İnadına ihracat, inadına üretim’ sloganıyla Türkiye’nin hem ihracatını, hem de imajını güçlendirmek için çalışıyoruz” dedi.

“İhracatta katma değerinin yüzde 90’ı ülkemizde kalan doğaltaş sektörünün katma değerli ürün ihracatını arttırabilmek için “İşlenmiş Doğaltaş Sektöründe Tasarım Odaklı İhracatın Geliştirilmesi” adlı URGE projemizi hayata geçirdik” diyen Kaya, İtalya’dan edinecekleri izlenimlerin projeye de olumlu yansımaları olacağını söyledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın