12. Agroexpo Fuarı, tarım ve hayvancılık sektörünü buluşturdu

Tarım sektörünü biraraya getiren 12. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Gaziemir’deki fuar alanı Fuar İzmir’de açıldı. Bu yıl “Genç Çiftçiler” temasıyla 337 bin metrekare alanda düzenlenen fuarda 57 ülke, 729 sergilik yer aldı. Orion Fuarcılık tarafından düzenlenen, tarım ve hayvancılık sektörünün temsilcilerini buluşturan fuar 19-21 Ocak 2017 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Dr.Sırrı Aydoğan: Türkiyeye köşe döndürecek proje tarım

Üretici kooperatiflerinin yoğun ilgi gösterdiği, 300 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen fuarın açılışına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan ve Avrupa Tarım Makine Sanayicileri Derneği Başkanı Richard Markwell katıldı.

Kırsal kesimde yaşayan çiftçilerin bugün ülke tarımının ayakta durmasında en önemli faktörü olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, “Tarım ve hayvancılığı olmayan bir ülke kalkınamaz. Bugün dünyanın en önemli sorunlarından biri gıda ve temiz çevre. Bizim ülke olarak çok kaybımız yok. Henüz çok kirlenmedik. Ancak kırsal kesim kentlere göçüyor ve tarlalar boşalıyor. Üretimi ancak küçük işletmelerle artırabiliriz. Türkiye’ye köşe döndürecek proje tarımdır. İşte İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin politikası bu” dedi.

İzmir’deki büyüme Türkiye’yi geçti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, kırsal kesimde yerelde kalkınma modelini uyguladığını anlatan Dr. Aydoğan “Sözleşmeli üretim modelini hayata geçirerek kooperatiflerle işbirliği yapıyor. Zeytinden arıcılığa, sütten fidana kadar pek çok sektöre destek veriyor. Bu desteğin semerelerini almaya başladık. Türkiye’de tarım sektörü yüzde iki büyürken İzmir’de bu rakam yüzde 5 oldu” diye konuştu.

Tarım ve hayvancılık sektörünün büyümesi için çevrenin mutlaka korunması gerektiğine de değinen Aydoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet ve yerel yönetimler el ele vererek iyi tarım yapmalıyız. Güzel topraklarımız, suyumuz en önemlisi de güzel insanlarımız var.Bunu hayata geçirmekten başka çaremiz yok. Türk köylüsüne ve Türk kadınına güveniyorum. Pek çok ekonomik kriz Türkiye’de Türk kadının gücüyle hafif atlatılmıştır. Türk kadını evine, köyüne, memleketine sahip çıkar. Biz tarım alanındaki gelişmeyi yine kadınlarımızın desteği ile sağlayacağız.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, turizmiyle, sanayisiyle ve ticaretiyle önde olduğu kadar tarımıyla da başarılı işlere imza atan İzmir’in süt üretiminde de Türkiye’nin yüz akı olduğunu söyledi.

Avrupa Tarım Makine Sanayicileri Birliği Başkanı Richard Markwell, Türk tarımının geleneksel üretim modelinin terk edilip modern tarıma geçilmesinin verimliliği ve kaliteyi hızla arttırdığına dikkat çekti. Markwell, “Avrupa ile tarım alanındaki ticaretin artırılması gerekiyor. Türk tarımında son yıllardaki kalite ve ürün güvenliği gibi gelişmeler, gözlerin tekrar Türkiye’ye dönmesine neden oldu” dedi.  

12 holde sergileme

Türkiye’nin en büyük fuar alanında düzenlenen 12. Agroexpo Fuarı’nda, sergileme 12 holde yapılıyor. Tarım makineleri, sera ve ekipmanları, tohum, fide, fidan, gübre, ilaç sanayi, sulama ve plastik sektörü, ambalaj, tarımsal enerji, hayvancılık, hayvancılık ekipmanları, arıcılık sektörü ve veterinerlik hizmetleri, sektörün farklı alanlarında çalışan kurum ve kuruluşlar bu fuarda yeniliklerini sergiliyor.

21 Ocak 2016 Pazar günü sona erecek fuarda Genç Çiftçiler Zirvesi, Genç Çiftçiler Bilgi Yarışması, 2017 model traktörler, koyun ve keçi güzellik yarışması, ırk tanıtımları, “Çocuklar ve Buzağılar Podyumda” etkinlikleri de yer alıyor.

Agroexpo Fuarı’nda bu yıl ilk defa “Türkiye’de Tarım Sanayi Entegrasyonu’nun 2025 Vizyonu” konulu bir toplantı düzenlenecek. Toplantının ardından kamuoyuna bir deklarasyon yayınlanacak. Yine Türkiye’de ilk defa kooperatifçilik zirvesi de fuarda gerçekleştirilecek. Zirve sonunda İzmir’den dünyaya kooperatifçilik mesajı yayınlanacak.
725 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın