Alsancak Devlet Hastanesi’nde iyileştiren yenileme

İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’nde yaklaşık beş aydır süren poliklinik ve klinik katlarındaki yenileme sona erdi. Yaptıkları düzenlemelerin kamu hastanelerinin fiziksel özellikleriyle iyileşme sürecine katkıda bulunma hedefiyle örtüştüğünü dile getiren Op.Dr. Durukan, duvarlara da çalışanların çektiği fotoğrafları astıklarını belirtti.

Hastanesi yöneticisi Başhekim Op. Dr. Birol Durukan “Yapılan araştırmalar sonucunda, sağlık tesislerindeki uygun mimari tasarımın, endişeyi ve umutsuzluğu yatıştırdığı, korkuları azalttığı, stresle başa çıkma konusunda yardımcı olduğu ve iyileşme sürecini hızlandırdığı belirlenmiştir. Doğal manzara ve seslerin kullanımının ağrı kontrolünde etkin bir yöntem olduğu, endişeyi azalttığı, cerrahi müdahale sırasında rahatlama sağladığı, kan basıncını ve kalp atış hızını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir” dedi.

Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’ndeki düzenlemelerle poliklinik ve klinik katlarda zeminler anti statik, anti bakteriyel PVC ile kaplandı. Hastanenin tüm koridorları, hasta ve poliklinik odaları boyandı ve yıpranmış tüm oda kapıları standartlara uygun olarak yenilendi. Koridorlar doğa manzaralı duvar kağıtlarıyla kaplandı. Duvarlara ise gün boyu hastanede olan personelin motivasyonunu artırmak amacıyla, çalışanların kendi çektiği fotoğraflardan oluşan tablolar yerleştirildi.

Bir cevap yazın