Orhan Beşikçi eski İzmir sokaklarını anlattı

“Kent Gözlemcisi” Orhan Beşikçi, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde “Eski İzmir sokakları: Ezan, Çan, Hazan” konulu konferans verdi. konferans düzenlendi. Eski İzmir evlerine ilişkin bilgi veren Beşikçi, “Her İzmir evinin avlusunda mutlaka bir havuz ya da turunç ağacı vardı” dedi.

EÜ Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda dinleyenlere seslenen Orhan Beşikçi, İzmir sokaklarında Roma döneminden kalma eski duvarlarda bulunan “V” işaretinden söz etti. “V” harfinin dönemin imparatoru olan Vespasiannus’un adını simgelediğini anlatan Beşikçi, “Bundan ilk bahseden ise 1670’te İngiliz gezgin Thomas Smith. Sulu Mezarlık’ta yapılan kazılarda duvarların üstünde V harfi bulundu. Bu İzmir için önemli bir zenginlik olabilir” diye konuştu.

Konak ilçesi sınırları içindeki Sakarya Mahallesi ve Eşrefpaşa Mahallesi’nde bir din mozaiği bulunduğunu anlatan Beşikçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı sınırlar içerisinde Pinto Sinagogu, Aya Ioannis Kilisesi ve Asmalı Mescit bulunuyor. Aya Ioannis Kilisesi, Türk – Yunan dostluğunda önemli bir yere sahiptir. Yunan Başbakanı Venizelos, Atatürk’ten kilisede bulunan taht, azizlerin resimleri ve değerli objeleri istedi. Türkiye de bu ricayı kırmayarak kısa bir sürede objeleri önce Midilli’ye ardından Atina’ya gönderdi. Eserler şu anda Atina’da sergilenmektedir.”

İzmir evlerinin kendine özgü yanlarının bulunduğunu anlatan Orhan Beşikçi, “Her İzmir evinin avlusunda mutlaka bir havuz ve portakal ya da turunç ağacı vardır. Ayrıca bu evlerde cumbalar, güzel tavan süslemeleri, duvarlarında elle işlenmiş levhalar bulunmaktadır” diye konuştu. EÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Türk ve İslam Sanatları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bozkurt Ersoy, konferansın ardından dinleyenlerin sorularını yanıtlayan Beşikçi’ye çiçek ve teşekkür belgesi verdi. (Ege Ajans)
46 kez okundu.

Bir cevap yazın