Dijital medya geleneksel medya için tehdit oluşturmuyor

Medyadaki dijital dönüşümünün geleneksel medya için tehdit oluşturmadığı, geleneksel medyanın bu sürece uyum sağlaması gerektiği dile getirildi. Medyadaki dijital dönüşüme ilişkin bilgiler veren Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Çelik, yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte haberin zamandan ve mekandan bağımsız, maliyeti düşük bir hale geldiğini söyledi.

Türkiye’de ve dünyada internet gazeteciliği döneminin 1995 yılında başladığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Çelik, internet gazeteciliği dönemindeki teknolojik gelişmelerin haber yapım sürecini hızlandırdığını belirtti. Yrd. Doç. Dr. Tolga Çelik, çekilen fotoğrafın ve haber metninin editöre anlık olarak gönderilebilmesinin, düzenlenip hızlı biçimde yayınlanabilmesinin yolunu açtığını dile getirdi.

İnternet teknolojisindeki gelişmelerin okuyucu profilini de değiştirdiğini, başlangıçta sadece tek yönlü yayın yapabilen haber sitelerinin süreç içinde etkileşimli bir hale geldiğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okuyucular da haberin içine kendilerini dahil edebiliyor, yorum yapabiliyor, bir tartışma ortamı yaratabiliyor. Yurttaş gazeteciliği de böylelikle başlıyor. “Herkes sosyal medyayı kullanarak çevresindeki olaylar ile ilgili fotoğraf çekip, altına bir yorum yaparak habercilik yapmaya başladı. Bu da teknolojinin medyaya getirdiği yeniliklerden biri. Haber sitelerinin haber metinleri içinde kullanılan etiketler sayesinde tüm internet dünyası ile etkileşim sağlanabiliyor.”

Yaşanan gelişmelerle birlikte insanların bilgi bombardımanı altında kaldıklarını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Tolga Çelik, “Herkes kendini artık bir muhabir gibi hissediyor. Bu durum aynı zamanda manipülasyona çok açık bir durum, gerçek ve gerçek olmayan bir çok şey paylaşılıyor sosyal medyada yer alabiliyor” dedi. Yrd. Doç. Dr. Çelik, “Eskiden bilgiye ulaşmak zorken şu anda enformasyon yığını altında doğru bilgiye nasıl ulaşabiliriz, bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Güvenilirlik çok azaldı. Bir konu ile ilgili sahte içerik üreten, içerik üreticisi firmalar sahte içerik üretimini artırdı” diye konuştu.

Medyada dijital gelişmelerin gazetelerin okunma sayısında düşüşe neden olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Tolga Çelik, “Bu geleneksel medyayı bitirebilecek bir şey değil, ama geleneksel medyanın kendini dönüştürmesi gereken bir durum” dedi. Yrd. Doç. Dr. Çelik, “Basılı gazetelerin haber siteleriyle hız açısından bir yarışa girmemesi gerekiyor. Geleneksel medyanın araştırmacı gazeteciliğe yönelmesi, daha derinlemesine habercilik yapması, fikir yazılarına yoğunlaşması daha doğru olabilir” görüşünü dile getirdi.

Yrd. Doç. Dr. Çelik, bu enformasyon bolluğu altında doğru bilgiye ulaşmanın zorluğuna rağmen internetin insanlara özgür bir ortam sağladığını sözlerine ekledi. (Nilüfer Bulut – Cemre Kurtdere / Ege Ajans)

Bir cevap yazın