Karşıyaka tramvayı hattında deneme seferleri yıl sonunda

İzmir Büyükşehir Belediyesi, imalat çalışmalarını yüzde 90 oranında tamamladığı Karşıyaka Tramvayı’nda deneme seferlerine Aralık sonunda başlayacak. Bu modern ve çevreci araçlar, kent içi toplu ulaşımdan kaynaklanan karbondioksit salınımlarında her yıl 20 bin tona yakın azalma sağlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak ve Karşıyaka’da tramvay hattı yapım çalışmaları sürüyor. Karşıyaka tramvay hattının yüzde 90, Konak tramvay hattının da yüzde 30 oranında tamamlandığı belirtidi. Karşıyaka hattının 2017 yılında hizmete açılabilmesi için yapım çalışmalarının iki koldan sürdürüldüğü, Aralık ayı sonunda Mavişehir – Bostanlı köprüsü arasındaki hatta deneme seferlerinin başlatılacağı dile getirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Konak Tramvayı, Fahrettin Altay Meydanı – Konak – Halkapınar arasında 12.83 kilometre uzunluğunda olacak ve 20 durakla hizmet verecek. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda taşıt alt geçidine kadar olan kısımda kara ve deniz tarafı olmak üzere iki ayrı hat olarak ilerleyecek. Taşıt alt geçidi sonrası deniz tarafında çift hat olarak birleşen hat, Sabancı Kültür Merkezi’ne kadar 2 x 3 şeritlik trafik akışını koruyarak ilerleyecek ve Konak Meydanı’na ulaşacak.

Konak Meydanı’ndan Gazi Bulvarı’nı izleyerek Şair Eşref Bulvarı, Ali Çetinkaya Bulvarı, Ziya Gökalp Bulvarı üzerinden Alsancak Garı’na bağlanacak. Alsancak Garı’ndan Şehitler Caddesi’ne gidiş, Liman Caddesi dönüş olmak üzere Halkapınar Köprüsü geçişi ile Halkapınar ESHOT Garajı’nda sona erecek.

Konak Tramvayı, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın kara ve deniz tarafında yola dördüncü şerit olacak şekilde, çim zemin üzerinde ilerleyecek. Sinyalizasyon altyapısı da Akıllı Trafik Sistemi kapsamında yenilenerek güvenli ve sürdürülebilir bir erişim olanağı sağlanacak.

Karşıyaka tramvayı, Karşıyaka İskelesi – Mavişehir arasındaki 8.83  kilometrelik güzergah üzerinde 14 durak olarak planlandı, hatta ray döşeme çalışmaları Nisan 2015’te başladı. Gidiş – geliş çift hat olarak çalışacak tramvay, Alaybey’den başlayıp gidiş ve geliş olmak üzere Karşıyaka sahili boyunca ilerleyecek, Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’na kadar olan kesimde deniz tarafından çift hat çalışacak. Buradan sonra deniz ve kara tarafında iki ayrı hat olarak ilerleyecek tramvay, Bostanlı Deresi Köprü bölgesinde birleşerek Cengiz Topel ve Selçuk Yaşar caddelerinden Caher Dudayev Bulvarı’na çıkıp güzergahını Mavişehir İZBAN Deposu bitimindeki Ataşehir İstasyonu’nda tamamlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, gelen yolcu taleplerini değerlendirerek Karşıyaka tramvay hattının Çiğli İzban İstasyonu, Katip Çelebi Üniversitesi ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne uzatılması için ön projeye onay aldı. Proje’nin yapımına ise 2017 yılının ortalarında başlanacak. Konak ve Karşıyaka tramvay hatlarıyla bu hatlarda çalışacak toplam 38 aracın maliyeti 390 milyon TL’yi bulacak. İki tramvay hattı pik saatlerde üçer dakika, diğer saatlerde ise 4 – 5 dakika aralıklarla çalışacak.

Bir cevap yazın