Üç otele aynı gün “Yeşil Yıldız Belgesi”

İzmir kent merkezinde hizmet veren Susuzlu Otelleri’nin tümü “Yeşil Yıldız Belgesi” almaya hak kazandı. İzmir’de Yeşil Yıldız Belgeli otel sayısının 23’e yükseldiğini belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Üç otelin üçünün de aynı gün belge alması bir başarıdır. Çevreye duyarlı konaklama tesislerimize kısa sürede yenilerinin de ekleneceğine inanıyorum” dedi.

Susuzlu Otelleri bünyesindeki ikisi üç, biri dört yıldızlı üç otel, Bakanlık denetçileri ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) temsilcilerinin katıldığı sınıflandırma çalışması ve denetlemeden başarıyla çıktı. Kent merkezindeki Susuzlu Atlantis Oteli, Seçkin Susuzlu Oteli ve Susuzlu Otel’e, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Çevreye Duyarlı Otel – Yeşil Yıldız Belgesi” verilmesi kararlaştırıldı.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, Yeşil Yıldız Belgesi’nin sürdürülebilir turizm anlayışı kapsamında, çevrenin korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi, turistik tesislerin çevreye olumlu katkılarının desteklenip özendirilmesi amacıyla verildiğini anlattı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca verilen belgenin iki yıllık denetim süreci öngördüğünü hatırlatan İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Susuzlu Otelleri, yapılan çalışmalar, düzenlemeler sonucunda Yeşil Yıldız Belgesi almaya hak kazanan oteller oldu. Üç otel birden yıldızlandı. Üç otelin üçünün de aynı gün belge alması bir başarıdır. Başta Genel Müdürü Serkan Sığınmış olmak üzere bu belgeyi almaya hak kazanan Susuzlu Otelleri’nin yöneticilerini ve personelini kutluyorum. İki yıllık denetim sürecinde belgenin verilmesine esas kriterlerin sürdürülmesi önemli. İzmir’de Yeşil Yıldız Belgeli otel sayısı 23’e yükseldi. Çevreye duyarlı konaklama tesislerimize kısa sürede yenilerinin ekleneceğine inanıyorum.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, Eylül 2016 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 32 ilde 362, İzmir’de ise 20 Yeşil Yıldız Belgesi almaya hak kazanan turizm işletme belgeli tesis bulunuyor. Bu alanda Antalya liderliğini korurken, İstanbul, Muğla, İzmir ve Ankara en fazla Yeşil Yıldız Belgeli otele sahip iller arasında yer alıyor. Belge, işletmelere tanıtım ve pazarlamada bir ayrıcalık sağlıyor. Öte yandan belge sahibi oteller elektrik enerjisini ve suyu indirimli kullanabiliyor.
35 kez okundu.

Bir cevap yazın