Vahap Özaltay ve Metin Oktay ile Kubilay gemileri seferde

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi” kapsamında ulaştırma filosuna katılan iki yeni yolcu gemisiyle arabalı vapurlardan sonuncusunu törenle hizmete aldı. “Kubilay” arabalı vapuruyla “Metin Oktay” ve “Vahap Özaltay” yolcu gemileri Üçkuyular Vapur İskelesi’nde gerçekleşen törenden sonra Körfez’de hizmet vermeye başladı.

Körfez’de deniz ulaşımını günün koşullarına uydurmak için yola çıktıklarını anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, alınan gemilerle İzmirliler’in yolculuk konforunun arttığını ve bu konfor arttıkça da ulaşıma yeni bir soluk kazandırıldığını belirtti. Bugüne kadar gemilere verilen isimlerin İzmirliler’in beğenisiyle, onların kullandıkları oylarla belirlendiğini dile getiren Kocaoğlu şunları söyledi:

“İzmirliler Çakabey, Dokuz Eylül, 1881 Atatürk, Soma 302, Dario Moreno, Atilla İlhan, Foça, Cengiz Kocatoros, Gürsel Aksel, Sait Altınordu, Vahap Özaltay ve Metin Oktay yolcu gemilerini, arabalı vapurlar da ise Hasan Tahsin, Ahmet Piriştina ve Kubilay’ı seçerek isabetli bir karar almıştır. Ben İzmirli hemşerilerimize geçmişine sahip çıkarak, İzmir için büyük önem taşıyan bu değerli insanları İzmir Körfezi’nde kullandıkları oylar sayesinde yaşatacakları için teşekkür ederim.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşım filosuna üç yeni yolcu gemisinin katılacağını, böylece yolcu gemisi sayısını 15’e çıkacağını anlatan Aziz Kocaoğlu, yolcu gemilerinin her birinin yaklaşık 9 milyon Euro’ya, arabalı vapurlarının her birinin yaklaşık 10 milyon Euro’ya mal olduğunu dile getirdi. Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir Körfezi’ndeki konforu arttırmak için yaptığımız bu hizmet, döviz kurunun değişmesi dolayısıyla toplamda 500–550 milyon lira arasında mal oldu. Yeni iskeleler kurmak için Mavişehir’e, Karantina’ya izin almak için uğraşıyoruz. Son gelecek iki gemiyle de orta ve dış körfeze gezi düzenlemeyi planlıyoruz. Yazın Mordoğan ve Foça’ya ulaşım yaptık. Ama İzmirliler’den bir isteğim var, mümkün olduğu sürece kent içi ulaşımda denizi tercih ederseniz, hem ülke ekonomisine hem de çevreye çok büyük katkınız olacaktır.”

Bir cevap yazın