Başkanlar: Stat polemiğine son bulsun

Ortak basın toplantısı düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, kentte yaşanan stat polemiğinin sonlanması için çağrıda bulundu. Kentte planlanmış stat projeleri varken Göztepe ve Karşıyaka’nın gündeme geldiğini anımsatan Kocaoğlu, “Bu konunun kente daha fazla negatif enerji salgılanmasını önlemek için çalışıyoruz. Bizim sonuçlanmamış bir davamız varsa da, hem Karşıyaka Belediyesi hem İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak çekmeye hazırız” dedi.

Kente stat yapımı için Toplu Konut İdaresi’nce (TOKİ) yalnızca bir avan projeyle ihaleye çıkıldığını hatırlatan Aziz Kocaoğlu, İmar Yasası’nın hükümlerine uyulmaması başta olmak üzere çeşitli gerekçelerle dava açtıklarını söyledi. Ankara 18. İdare Mahkemesi’nin imar uygulaması yapılmaması nedeniyle ihalenin iptaline, eksikler tamamlandıktan sonra ihaleye çıkılabileceğine ve TOKİ ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasındaki protokolün geçerliliğinin devam ettiğine karar verdiğini söyleyen Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani, ‘TOKİ ile Bakanlık arasındaki protokolün iptaline gerek yoktur ama bunu yaparken imar mevzuatına uyması gerekir’ denildi. Mahkemenin verdiği ‘imar uygulaması yaptıktan sonra stat ihalesine çıkabilirsin’ kararına karşı Gençlik ve Spor Bakanlığı üst mahkemeye dava açtı. ‘Ben imar uygulaması yapmadan da stat yapabilirim’ dedi. Şu anda o dava sürüyor. İzmir Büyükşehir ve Karşıyaka Belediyesi’ne davayı geri çekmeleri yönünde söylemlerde bulunuluyor. Bizim üst mahkemeye açtığımız bir dava yok. Bizim çekeceğimiz bir dava da yok.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka, Konak ve Büyükşehir belediyelerinin imar uygulamasını hızlandırmak için her türlü katkıyı vereceğini ve statların yapılmasının önü açılacağını söyledi. Kocaoğlu, “Şehrin geleceği açısından, trafik açısından oraya stat yapılmaması konusundaki görüşümüz ve değerlendirmemizi sürdürüyoruz. Ama aynı zamanda Karşıyaka Belediyesi 2 bin 700 metrekare, İzmir Büyükşehir Belediyesi ise Göztepe Stadı’nda 1626 metrekare, Alsancak Stadı’nda da 4 bin 200 metrekarelik arazimiz için meclislerinden karar çıkararak, stat ve otopark olarak kullanmak şartıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsis kararı aldık. Şu anda ne Karşıyaka ne İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bir dava yok” diye konuştu.

Aziz Kocaoğlu, İzmir’in kuzeyinde ve güneyinde iki stada ihtiyacı olduğu, bunlardan birinin en az 25-30 bin, diğerinin 20-25 bin kapasiteli olması gerektiği görüşünü yineledi. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, son dönemde bazı kesimlerce stat konusunda hedef haline getirilmelerinin doğru olmadığını vurgulayarak şu görüşleri dile getirdi:

“Karşıyaka Yalı’da yapılacak stadın şehircilik açısından kente değer kazandırmayacağı inancını sürdürüyorum ve bu konuda muhalefetimin devam edeceğini belirtmek istiyorum. Biz Karşıyakalılar olarak stadyum yapılmasına karşı değiliz. Örnekköy’de ulaşımın kolay olduğu, takımların ve rakip taraftarın çok kolay giriş çıkış yapabileceği bir alanda bir spor adası halinde bir stadyumun yapılmasının doğru olacağını ifade ettik. Ne yazık ki olmadı. Şimdi çok ısrarlı şekilde AKP İzmir milletvekillerinin, taraftar gruplarının ve kulübün ‘Biz stadı Yalı’ya istiyoruz, davanızı geri çekin’ ısrarı devam ediyor. Karşıyaka Belediyesi’nin ne bir davası ne de itirazı var. Sanki belediyeler engel olduğu için yapamıyoruz mesajı verilmek isteniyor. İş siyasete dökülüyor. Halkı yanlış yönlendirme var.”
26 kez okundu.

Bir cevap yazın