Turizmciler müzik meslek birlikleriyle uzlaşma arayışında

Tesislerde çalınan müziklerin lisanslanmasıyla ilgili konularda uzlaşma ve işbirliği arayışını sürdüren turizmciler, müzik meslek birliklerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) yetkilileriyle lisanslayıcı kuruluşlar, denetim ve yaptırımlara yönelik mevzuata ilişkin düzenlemeler için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulmasını kararlaştırdı.

Turizm sektörü temsilcileri, başta oteller olmak üzere turistik tesislerde çalınan müziklerin lisans bedellerinin saptanması, ödenmesi, uyuşmazlıkların giderilmesi konusunda müzik meslek birlikleriyle işbirliği arayışını sürdürüyor. Türkiye Otelciler Federasyonu ile Müzik Meslek Birlikleri’nin ortak lisanslama birimi temsilcilerinin oluşturduğu komisyonun ilk toplantısı Hilton İzmir Otel’de gerçekleştirildi.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler’in ev sahipliğinde yapılan komisyon toplantısında TÜROFED yöneticilerinin yanı sıra Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP), Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR), Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) ve Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) temsilcileri yer aldı.

Müzik meslek birliklerinin temsilcileriyle İzmir’de yapılan bir önceki toplantıda ortak komisyonu kurulmasını kararlaştırıldığını hatırlatan TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, yararlı ve verimli bir toplantı gerçekleştiğini söyledi. İşler, “2016 yılının turizm sektörü için de zor bir yıl oldu.. Sektörün bu alandaki sorunları çözmek için karşılıklı kurulan komisyonların uyumlu görüşmeleri ışığında olumlu gelişmeler olacağını düşünüyoruz” dedi.

ETİK Başkanı Mehmet İşler, denetim ve yaptırımlara yönelik mevzuata ilişkin düzenlemeler için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı nezdinde ortaklaşa girişimlerde bulunulmasının kararlaştırıldığını söyledi. İşler, lisanslı ürün kullanan üye sayısının artırılması için ortak çalışma yapılmasının ele alındığı komisyonun ikinci toplantısını Eylül ayı sonunda Ankara’da ya da İstanbul’da yapacağını duyurdu.
35 kez okundu.

Bir cevap yazın