İşler: Turizmde kara bulutlar dağılıyor

Uluslararası ilişkiler alanındaki gelişmeler, kamu çalışanlarının izinlerinin açılması ve Kurban Bayramı tatilinin dokuz güne çıkması 2016 yılını “kara yıl” olarak tanımlayan turizmcileri umutlandırdı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “2016 yılının üstündeki kara bulutların dağılacağına inanıyoruz. Son gelişmeler ışığında 2017 yılı için artık çok daha ümitliyiz” dedi.

İsrail ile varılan mutabakat, liderler zirvesinin ardından Rusya ile ilişkilerin normalleşme sürecine girmesi, İran’ın charter uçuşlarına izin vermesi turizm sektörünce olumlu gelişmeler olarak değerlendirildi. “Zor bir yıl yaşayan turizm sektörü 2016 ve 2017 yıllarına çok karamsar bakıyordu. Son zamanlardaki gelişmeler, atılımlar, jeopolitik yakınlaşmalar turizm sektörünü umutlandırdı” diyen TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, şu görüşleri dile getirdi:

“İsrail ile varılan mutabakatın İsrail pazarının yeniden canlanmasına katkı koyacağını düşünüyoruz. İran’ın charter uçuşlarına izin vermesi, Rusya’nın Rus turistlerin Türkiye’ye gidiş yasağını kaldırması önemli gelişmeler. Ek güvenlik taleplerinin yerine getirileceğinin açıklanması, havaalanlarında inceleme yapan Rus yetkililerin charter uçuşlara izin verileceğini açıklaması önemli. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in liderliğindeki heyetlerin görüşmesi umutlarımızı arttırdı.”

Rusya’nın Türkiye için vazgeçilmez bir pazar olduğunun altını çizen Mehmet İşler, enerji, tarım, inşaat ve turizm sektörünün önemli paya sahip olduğu 35 milyar dolarlık ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılmasının istendiğini hatırlatarak, “Ticaret hacmi artarken turizm de bundan payını alacaktır” dedi. Bu yıl şu güne kadar ülkemize 180 bin Rus turist geldiğini anlatan İşler, “Liderler zirvesinden sonra hem yasağın kalkması ve charter seferlerin başlamasıyla bu yılı 500 bin Rus turistle kapatacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Turizmde kara bulutlar dağılıyor

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, öncelikle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların yıllık izinlerinin yeniden açılmasını ve Kurban Bayramı tatilinin dokuz güne çıkmasını olumlu bulduklarını söyledi. Uluslararası alanda olumlu gelişmeler yaşanırken sektörün içeride çözüm bekleyen sorunları bulunduğunu anlatan İşler, şu görüşleri dile getirdi:

“Turizm sektörü olarak 2016 yılının üstündeki kara bulutların dağılacağına inanıyoruz. Son gelişmeler ışığında 2017 yılı için artık çok daha ümitliyiz. Sektörün direncini artırması, kırılgan eşiğin aşılması için devletten beklentilerimizi bir kez daha hatırlatmakta yarar var. İzmir için tarifesiz seferlere de 6 bin dolar destek verilmesini, ihracatçıların yararlandığı KDV muafiyetinden sektörün ihracatçı olarak yararlandırılmasını, sektörün yasasının çıkmasını, daha önce açıklanan destek ve eylem paketlerinin kapsamının genişletilmesini istiyoruz. Vergiyle ilgili konularda iyileştirmeler, sektörün bankalara olan borçları ötelenmesini bekliyoruz. Ülkemizin dış ülkelerde tanıtımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği yapmaya hazırız.”

Bir cevap yazın