Yaşlılıkta düşme önlenebilir

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ile Karşıyaka Belediyesi’nin birlikte düzenledikleri ”Yaşlılıkta Düşme Kaza Değildir” söyleşisinde yaşlı nüfusta yaşamsal sonuçlar doğuran düşmenin önlenmesi için yapılması gerekenler paylaşıldı.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kurtuluş Öngel, Türkiye’nin hızla yaşlanan ülkelerden birisi olduğunu hatırlatarak; artan hastalık yükünün yarattığı risklere dikkat çekti. İlerleyen yaşla beraber ortaya çıkan denge ve yürüme sorunları, görme ve duymanın azalması, başta kalp damar sistemi olmak üzere çeşitli kronik hastalıklar, anlama ve kavrama yeteneklerinde bozulmanın düşmeyi tetiklediğini kaydeden Doç.Dr.Öngel, “Yaşlılar düşebilir anlayışı ile tedavi olabilecek hastanın düşebileceği aktiviteleri kısıtlamak yapılabilecek en önemli yanlıştır. Yaşlı bireylerin genel sağlık durumu, kronik hastalıkları, günlük yaşam aktiviteleri, kan basıncı kontrolü, ruhsal durumu, egzersiz ve yaşam kalitesinin kontrolü süreklilik arz etmektedir. Tedavi edici yaklaşımlar yaşlı bireyin yaşam kalitesini belirgin olarak arttıracaktır” diye konuştu.

Düşme korkusu ile eve kapanmak yanlış

Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Medine Yılmaz ise konuşmasında düşmelerin önüne geçmek için yaşlı kişinin yaşadığı yeri daha güvenli hale getirmek gerektiğini vurguladı. Doç.Dr.Yılmaz, fiziksel fonksiyon bozukluğu, alınan ilaçlar, kaygan zemin, zemindeki dağınık objeler, yetersiz aydınlatma, uygun olmayan renk farklılığı, seviye farklılığı, sandalyeler, emniyetsiz ayakkabı, postural dengesizliğin düşme konusunda risk faktörü yaratabileceğin belirterek, “Düşme sorunu yaşayan hastalar ve ya bunu takıntı haline getiren yaşlı bireyler düşme korkusu ile sokağa çıkmaktan çekinir ve kendilerini eve hapsederler. Bu aslında hastayı düşmekten korumaz, aksine hareketsizlik nedeni ile kasları daha da güçsüzleşen hasta evde de düşmeye başlar” bilgisini verdi.

Baston ve yürüteçler de tehlikeli olabilir

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan Öğr. Gör. Perihan Çetin ile Öğr. Gör. Neşe Can Mercan da baston, yürüteç gibi yürüme yardımcılarının sağlamlığının mercek altına alınması gerektiğine dikkat çekti. Düşmeyi önleyen bu yardımcıların, bazen de düşmeye neden olabileceğini söyleyen Öğr. Gör. Çetin, ailelerin konu hakkında eğitiminin ve uygun çevre düzenlemesinin düşmeyi önleyeceğini dile getirerek; “Banyodan merdivene, yerdeki halıdan, aydınlatma sistemine kadar yaşama mekânının her yanında yapılacak değişiklikler düşme ve onun getireceği sıkıntıları önlemek için alınabilecek en önemli tedbirlerdir” dedi.

Fizyolojik değişiklikler de göz önüne alındığında yaşlılarda düşme sonrası kolaylıkla yaralanmaların meydana gelebileceğini söyleyen Öğr. Gör. Neşe Can, düşme sonrası yaralanma meydana geldiğinde olay yerinde tehlike söz konusu değilse, yaşlının hareket ettirilmemesi gerektiğini ve 112 acil yardım hattının aranmasını, bilinçsizce yapılan ilk yardım uygulamalarının istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini vurguladı.

(Eİİ)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın