Bakü-İzmir arasında direkt uçuş olmalı

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birilği Başkanı Mehmet İşler, İzmir için önemli bir potansiyel taşıyan Azerbaycan için, Bakü ile İzmir arasında direkt uçuş olması gerektiğini söyledi. İşler, “Azerbaycanlı dostlarımız en çok Antalya ve İstanbul’u ziyaret ediyor. Çünkü direkt uçuşumuz yok.İzmir’in turizm pastasından pay alması için THY’nın İzmir’i hub yapması gerekiyor” diye konuştu.

İzmir İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün davetlisi olarak Azerbaycan’dan gelen seyahat acentasi yetkilileri ve gazetecilerden oluşan on kişilik bir heyet, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) üyeleriyle Ramada Plaza İzmir Otel’de düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

Toplantıya İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, ETİK Başkanı Mehmet İşler, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın Müşaviri Zöhre Aliyeva, Bakü’deki Kültür ve Tanıtma Müşavirliği görevi Nisan ayında sona eren İzmir İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Murat Karaçanta, Azerbaycanlı ve İzmirli turizmciler, otel ve acenta sahipleri ile sağlık turizmi temsilcileri katıldı.

Abdülaziz Ediz: Tanıtım sürdürülebilir olmalı

Azerbaycan’ın Türkiye için önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu söyleyen İl Kültür Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz,”Türkiye’ye gelen turist sayısı 600 bin. İzmir’e charter uçaklarıyla Mayıs ile Eylül ayları arasında Azerbaycan’dan gelen turist sayısının daha da artmasını bekliyoruz. 2016 ve sonrası için iki ülke arasında daha yoğun bir geliş gidiş olacağı inancındayım” diye konuştu. Ediz, gelen gurubun İzmir’de üç gün kalacağını, daha sonra Muğla’ya gideceğini belirtti. Yaptıkları çalışmayla tüm Ege Bölgesi’nde bir farkındalık yaratmaya çalıştıklarını anlatan Ediz, “Azerbaycan’dan gelen turist daha çok deniz, kum turizmini tercih ediyor. Ancak biz onlara İzmir’de termal turizmin olduğunu, dokuz üniversitemizle eğitim olanaklarımızı, kültürel değerlerimizi tanıtıyoruz. İzmir’de medikal turizm alanında çok iyi seçenekler olduğunu aktarıyoruz. Tanıtımla ilgili eksikleri gidermemiz gerekiyor. İki tarafın da ortak çalışması, tanıtımın sürdürülebilir olması gerekiyor” diye konuştu.

Ediz 1985 yılından bu yana İzmir’le Bakü’nün kardeş kent olduğunu söylerken, “Direkt uçuşlar hep tartıştığımız konu. Belirli aylarda charter uçuşlarıyla İran ve Azerbaycan’dan turist geliyor. Bu uçuşları iki değil dörde çıkartabilirsek, bir süre sonra zaten tarifeliye döner. Charter uçuşlarını da dört-altı ayda çıkartıp doldurabiliyorsak bu da iyi. Tarife konuncaya kadar en azından yol almış oluruz” dedi.

Mehmet İşler: Direkt uçuşlar artmalı

İzmir ve Bakü arasında turizm potansiyelini artırabilmek için direkt uçuşların mutlaka artması gerektiğini söyleyen ETİK Başkanı Mehmet İşler, “Bugün dayanışma günü. 2017’nin 2016’yı aratmamasını diliyoruz. Bizim 1,5 milyona yakın bir potansiyelimiz var. Bu potansiyeli artırmak için Azerbaycan’da önemli. Ama Azerbaycan’dan gelen konuklarımız daha çok İstanbul ve Antalya’ya gidiyorlar, çünkü direkt uçuş var. Bu vesileyle bir kere daha söylüyorum. THY İzmir’i mutlaka hub yapmalıdır. Uçuşun olmadığı hiçbir yerde biz bayrağımızı dikemeyiz” dedi.

İzmir’in turizm pastasından daha çok pay alabilmesi için direkt uçuşların artması gerektiğini vurgulayan İşler, ETİK’in İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile birlikte Azerbaycan için bir turizm atağına kalktığını söyledi.

“Azerbaycan, İzmir için 81 ilden biri gibi değerli” diyen Mehmet İşler sözlerini şöyle sürdürdü: ”Azerbaycan’dan gelen acenta yetkilileri ve gazeteci arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiye göre İzmir’de daha çok, herşey dahil sistemin bulunduğu Kuşadası’nı tercih ettiklerini gördük. Bu görüşmelerden çıkardığımız bir başka sonuç da İzmir’in termal olanaklarını, eğitimdeki başarılarını ve üniversite alanındaki seçeneklerimizi, turizmdeki çeşitliliğimizi biz daha iyi anlatmalıyız. Onların gelmesi için bir neden olmalı. Bu bölge bizim için önemli bir potansiyel. Öte yandan Bakanlığın turizm acentalarına verdiği 6 bin Dolarlık destek var. Bu konunun acentalara anlatılması ve karşılıklı olarak çalışılması gerekiyor.”

İzmir’de kentin tanıtımı için çalışan İzmir Tanıtma Vakfı’nın (İZTAV) tanıtım için ayırdığı bütçede Azerbaycan için de bir fon ayrılabileceğini dile getiren ETİK Başkanı İşler, “Azerbaycan’da İzmir’i tanıtmak için bir çalışma planlamalıyız” diye konuştu.

Murat Karamov: İzmir demek Kuşadası demek

Azerbaycan’dan gelen seyahat acentası yetkilisi Murat Karamov da “Azerbaycan’da İzmir deyince akla önce Kuşadası geliyor. Kuşadası daha çok tanıtılmış Azerbaycan’da. Bir de bizim insanımız herşey dahil sistemine alışkın. İzmir’i Kuşadası’na gitmek için kullanıyorlar. İzmir’e sadece alışveriş için geliyorlar” dedi. Bu yıl ülkelerinde iki kez yaşanan devalüasyon nedeniyle, sıkıntılar olduğuna değinen Murat Karamov, yurt dışına ilk defa çıkacak Azerbaycanlılar için dil problemi yaşamayacakları bir ülkeye Türkiye’ye gelmenin de cazip olduğunu söyledi. Karamov, “Bu bir şans, biz de yurttaşlarımızı İzmir’e önlendirebiliriz” diye konuştu.

İzmir’e gelen Azerbaycanlıların sayısında artış için direkt uçuşun önemli olduğuna değinen Karamov, bu ziyarette İzmir’de sağlık turizmi açısından önemli olanaklar olduğunu gördüklerini de söyledi. “Bize direkt uçuş ve pazarlayabileceğimiz ürünü söyleyin.Çünkü biz İzmir’de ne olduğunu bilmiyoruz. Sağlık turizmi, macera, eğlence turizmi olabilir. Bize İzmir’i tanıtın, ürünü belirleyin ki biz de müşterilerimize İzmir’i anlatalım” diyen Karamov, Azerbaycan vatandaşlarının seyahat satın alırken daha çok acentayı tercih ettiğini, özellikle ailesiyle seyahate çıkacakların internetten satışa güvenmediğini söyledi.

Zöhre Aliyeva: Azerbaycan’a bekliyoruz

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Basın Müşaviri Zöhre Aliyeva da “İzmir’in tanıtımı için karşılıklı işbirliği yapmak iyoruz. İzmir’den de turizm yetkililerini Azerbaycan’da görmek isteriz dedi. Aliyeva, öğretmen olduğunu belirterek, “İzmir’de çok iyi üniversiteler olduğunu biliyoruz. Bizim eğitimini burada yapmak isteyen çok öğrencimiz var. İşbirliğimizi sağlık, kültür turizminin yanında eğitim için de geliştirebiliriz” diye konuştu.

Murat Karaçanta: Azerbaycan’da İzmir’e büyük ilgi var

2015 yılında Kültür ve Tanıtma Müşaviri olarak Azerbaycan’a giden, bu Nisan ayında da İzmir’deki görevine döndüğünü söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Murat Karaçanta da, Azerbaycan’ın İzmir için önemli bir turizm potansiyeli olduğunu anlattı. İki kentin birbirine benzeyen yanları bulunduğunu kaydeden Karaçanta, “Aynı dili konuşuyor olmak, ortak değerlere sahip olmak büyük avantaj. Kentimizi tanıtmak için düzenlenen fuarlara daha çok katılmak, İzmir’i daha çok anlatmak gerekiyor” diye konuştu.
45 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın