İzmir Temiz Enerji Zirvesine ev sahipliği yaptı

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) Yeni Arayışlar Girişimi Platformu (YAPDER), iklimekonomisi.org işbirliği, Gözlem Gazetesi ve Küresel Isınma Kurultayı Komitesi’nin destekleriyle düzenlediği “Temiz Enerji Zirvesi” Alsancak’taki Tarihi Havagazı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İki oturum halinde gerçekleşen toplantıya Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, YAPDER Enerji Platformu Başkanı Tarık Kaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, CHP İzmir Milletvekili Zekeriye Temizel, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban, Anadolu Ajansı İzmir Bölge Müdürü Mehmet Yılmaz Güldağ, Hazar Strateji Enstitüsü Başkanı Kenan Yavuz Yaşar Holding Operasyonel Verimlilik Müdürü Necip Atılgan, İZSİAD Danışma kurulu Üyesi Özkan Mucuk, Demirer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Demirer, Ortadoğu Enerji Yatırımlar ve Kurumsal İlişkiler Sorumlusu Suphi Altan, GÜNDER YÖnetim Kurulu üyesi Can Sözen, ekonomi yazarı Fikri Türkel katıldı.

Toprak: Kötü düşünmek kimsenin işine yaramaz

Paris İklim Zirvesi Ardından Enerjide Değişen Trendler’in ele alındığı toplantıda geleceğe daha iyi bir dünya bırakmanın arayışı içinde olduklarını belirten Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, geleceğe ilişkin kötü düşüncenin kimsenin işine yaramayacağını söyledi.

EGD’nin küresel ısınma kurultayını yedi yıldan bu yana düzenlediğini söyleyen Toprak, “Doğru enerji politikalarını savunmamak kimsenin işine yaramaz. Yedi yıldır küresel ısınma kurultayı gerçekleştiriyoruz. İzmir’de de bunu yapmak istedik. İzmir doğru enerji politikaları konusunda duyarlı bir kent olduğunu gördük. Bugün kentteki ikinci toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşları duyarlı yaklaştılar. Bu konu hakkında farkındalığı bir tık yukarı çekmek hedefimiz. Ankara’da ve İstanbul’da bunu başardık. İzmir’de de bunu gerçekleştirmeyi istiyoruz” dedi.

Kaya: Tüm savaşların kaynağı enerji

YAPDER Enerji Platformu Başkanı Tarık Kaya, son 200 yıldır ortaya çıkan tüm savaşların kaynağının enerji olduğunu ve son dönemde yaşanan olumsuzluklara karşın gelecekten umutsuz olmadıklarını söyledi. Kaya, “Enerji alanında atılan küresel sözleşme adımlarının yanı sıra her ülkede kurumların elini taşın altına koymasını bekliyoruz” dedi.

Akpınar: Lastikli taşımacılık özendiriliyor

Enerjinin dünyada stratejik bir konu olduğuna dikkat çeken Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar Karşıyaka’da 500 kilovat gücünde güneş tarlası açtıklarını söyledi. Akpınar, “Biz ekosistemi gözeten doğal kültürel ve tarihsel zenginlikleri koruyan, temiz ulaşılabilir enerjileri koruyan anlayış ile yöneticilik yapıyoruz. Güneşin bu kadar güzel aydınlattığı bölgemizde bundan yararlanmayı istedik.Biz Karşıyaka’da 500 kilovatlık güneş tarlası açtık.Bunu geliştirerek belediyenin kullanım alanlarında kullanıyoruz.Lastikli taşımacılığın özendirildiği dönemde temiz enerjiyi bulamıyoruz.Daha fazla temiz enerji kullanmak için artık taksilerin elektrikli taksi olarak sokaklarda dolaşmasını istiyoruz.Enerji tüketiminde yeşil enerji kullanımını teşvik edici çalışmalar yapıyoruz.İzmir’de ben kendim örnek olmak üzere iş yerine bisiklet ile gidiyorum ve karbon ayak izini bireysel olarak kullanıyorum.Tramvay projesi Karşıyaka’ya katkı sağlayacaktır” dedi.

Aydoğan: Temiz enerjiye ulaşmak en zoru

İzmir Büyükşehir Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm hedefi çevre.Bizim en büyük girdimiz enerji ve bunu en temiz hale getirmek istiyoruz.Dünyamızın üç ana sorunundan en önemlisi ve en büyüğü çevre sorunudur.İkincisi gıda sorunu ve olmazsa olmaz enerji sorunu.Temiz enerjiye ulaşmak en zoru.Dünya sorun üzerine top yekün çalışması gerekiyor.50 bin ton zehirli ilaç tarımda kullanılıyor.İnsanlığı ve doğayı etkiliyor.İzmir’de en temiz enerji rüzgar ama tüm tepelerde bu kurulursa ormanlar yok olacak.Amazonlarda kesilen bir ağaç bile bizi olumsuz etkilediği düşünüldüğünde çevre sorunu çok büyük.İnşallah bir buluş olur da temiz enerji bulursunuz.Git gide kirlenen dünyada bunu kullanacak insan bulamayacak hale gelebiliriz” dedi.

Temizel: Doğanın verdikleriyle enerji üretebilirsiniz

CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel ise “Doğanın verdiklerini kullanarak enerji üretebilirsiniz. Eğer doğanın karnını yararak enerji üretirseniz o sizin canınızı okuyor. Kyoto protokolünün inanılmaz derecede önemsiyorum” diye konuştu.

Sözen: Güneş enerjisinde Türkiye, Avrupa’da ikinci

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü, yönetim kurulu üyesi Can Sözen İzmir’de güneş enerjisi konusunda son yıllarda ciddi bir atılım olduğunu söyledi. Sözen, Türkiye’de 2013 yılında 9 megavatla işe başlayan sektörün 2016 mayıs ayı itibariyle 301 megavatlık tesise yükseldiğini kaydetti. Türkiye’de lisansı alınmış 550 megavatlık tesis olduğunu bunların yüzde 30’unun fatura kesebildiğini anlatan Sözen,Türkiye’de 67 bin potansiyel yatırımcı olduğuna dikkat çekti.

Lisanssız yatırımın öztüketim üzerine kurulu olduğunu sözlerine ekleyen Can Sözen, devlet desteklerine ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Lisanssız yatırım öztüketim üzerine kurulu. Ancak devlet desteği olduğu için hızla projeler gelmeye başlıyor. Türkiye’nin 2023 projeksiyonunda güneş desteği yok. Ancak 2023 için altı bin megavat kapasite kullanımının yüzde 60’ı doldu. Dört beş sene içinde bir altı bin megavat daha geliyor. Gelecekte altı milyar dolar daha lisanssız yatırım kapasitesi var, Karapınar’da üç bin megavatlık elektrik üretim modülü kurulması şartıyla lisans verilecek. Her yıl üç bin megavat eklenirse 11 bin megavatlık bu alanda kapasite var.” Sözen, temiz enerjinin öncelikle az tüketmet olduğunu da söyledi.

Soyer: Deniz bitti

Dünyada temiz enerji konusunda arka arkaya yapılan zirvelerden örnekler veren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, dünyanın sürdürülebilirliğinin kalmadığına dikkat çekerek, “Deniz bitti” dedi. Karbon ayak izi konusundan örnekler veren Soyer, Tokyo kentinin sahip olduğu karbon ayak izinin sahip olduğu coğrafi sınırların 500 ile bin katı fazlası olduğunu söyledi.Avrupa’da da her bir ülkenin sınırlarının 500 ile bin katı karbon ayak izi olduğunu belirtti.

Soyer, “İnsanlık çalan alarm zillerinin farkına vard. Tek başına kurtuluş yok, artık bu anlaşıldı” dedi. İnsanların doğal kaynakları kullanmakla yükümlü oldğunu dile getiren Tunç Soyer, “Yeter ki sahip çıkarak uyum içinde kullanın, ihtiyaçların sınırsızlığı konusu doğru mu, tartışılır” dedi.

Temiz enerji konusunda farkındalık için eğitim, tanıtım, bilgi akışı sağlamamız gerektiğini “Paris Zirvesi’nde gördük ki, yerel yönetimlerin bir görevi daha var. Kentler sürdürülebilir kalkınmanın savaş alanı. Kantlerin yapabileceği çok şey var” dedi. Seferihisar belediyesi olarak yenilenebilir enerji üretim kooperatifi kuracaklarını anlatan Soyer, “Tesisin 1 milyar 100 bin lira maliyeti olacak. 10 yıllık finansman olanağı kullanmayı düşünüyoruz. 250 bin liralık kısmının yüzde 50+birlik bölümünü belediye ve kalan kısmına vatandaş ortak olsun istiyoruz.10 megavata kadar büyütülebilecek. Araziyi milli emlak müdürlüğünden alıyoruz” dedi.

Tunç Soyer, ”Bu topraklarda yaşayıp,güneşi, rüzgarı kullanmamayı vatan hainliği olarak görüyorum” derken, Almanya’nın Ruhr bölgesinden başlayarak 2030 yılına kadar bütün kömür ocaklarını kapatma kararı aldığı bilgisini de paylaştı.

Bir cevap yazın