Karabağlar’da “Güvenli annelik, güvenli doğum” semineri

Karabağlar Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ve Karabağlar Toplum Sağlığı Merkezi işbirliğiyle “Güvenli annelik, güvenli doğum” eğitim programları başladı. Esendere Semt Merkezi’nde başlayan eğitim, mayıs ayı boyunca belediyenin diğer semt merkezlerinde de sürecek.

Anneler Günü Haftası’nda başlayan ilk eğitim seminerine İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Neşe Zeren Nohutçu, Karabağlar İl Halk Sağlığı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı (ÇEKÜS) Şube Müdürü Dr. Serap Gönenç, ÇEKÜS şubesi doktorlarından Dr. Şebnem Arslan, Karabağlar Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Nihat Sadri Özsoy, Karabağlar Belediyesi Başkan Yardımcısı Aykut Kolatar, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Pelin Erda ile ilçede yaşayan çok sayıda kadın katıldı.

Eğitimler sayesinde bebek ölümlerinde düşüş var

Karabağlar toplum sağlığı merkezi hekimi Doktor Fatma Ateşoğlu tarafından verilen ilk eğitimde kadınlara, “Gebelik nedir?”, “Gebelik süreci nasıl geçer?”, “Doğum nedir, normal doğum nedir, sezeryan doğum nedir ?” gibi annelik ve doğum konularında bilgi verildi.

ÇEKÜS Şube Müdürü Dr.Serap Gönenç ülkemizdeki doğumlarda verilen eğitimler sonrası, anne ve bebek ölümleri konusunda ciddi düşüşler yaşandığına dikkat çekti. Güvenli annelik uygulamalarının, gebeliklerin planlanması, doğum öncesi bakım hizmeti alma, doğumların sağlık kurumunda gerçekleşmesi, doğum sonrası anne ve bebeğin sağlık hizmeti alması şeklinde dört aşamadan oluştuğunu anlatan Gönenç, “Mutlaka bu aşamaların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekir” dedi.

Esendere Semt Merkezi’nde başlayan eğitim seminerleri 09 Mayıs 2016 tarihinde Eskiizmir’de, 12 Mayıs 2016 tarihinde Limontepe’de, 17 Mayıs 2016 tarihinde Aşık Veysel Semt Merkezi’nde, 20 Mayıs 2016 tarihinde Aydın Semt Merkezi’nde, 24 Mayıs 2016 tarihinde Cennetçeşme’de, 26 Mayıs 2016 tarihinde ise Özgür Semt Merkezi’nde düzenlenecek.

Bir cevap yazın