İKL mezunları geleneksel lokma gününde buluştu

İzmir Kız Lisesi’nin kuruluşunun 93. yılında düzenlenen geleneksel lokma günü, Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce mezunu buluşturdu. Okul bahçesinde, binasında ve dersliklerinde bir araya gelen İzmir Kız Lisesi mezunları anılarını tazeledi, bol bol fotoğraf çektirdi.

1945 yılı mezunu Mübeccel Akönder, okul bahçesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmayla duygulu anlar yaşattı. Akönder, “Bu güzel okuldan 71 yıl önce mezun oldum. Buradan mezun olduğum için gurur duyuyorum. Öğretmenlerimiz bizleri Atatürkçü, milliyetçi ve cumhuriyetçi gençler olarak yetiştirdi. Cumhuriyetimizin bu çok önemli okuluna sahip çıkın ve adını sakın değiştirmeyin. Bugün bizler bir yerlere geldiysek, okuyup profesör, müdür, öğretim görevlisi ya da memur olduysak Atatürk ilkelerine sahip çıkan ve bizlere bu ilkeleri öğreten okulumuz sayesinde olduk” dedi.

İzmir Kız Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Avukat Gönül Yılmaz, konuşmasında okulun tarihçesinden söz etti. İzmir Kız Lisesi’nin Cumhuriyetin en önemli eğitim kurumlarından biri olduğuna değinen Yılmaz, okul mezunlarının aldıkları eğitimle Türkiye’nin dört bir yanında en üst düzeyde görevlerde hizmet verdiğini anlattı. Mezunlar derneğinin 1992 yılında kurulduğunu anımsatan Gönül Yılmaz, “Bugün üye sayımız 344. Binlerce mezun veren, 93. yılını kutlayan bir okul için bu sayının daha da artmasını istiyoruz” diye konuştu.

Geleneksel lokma gününde okuldan 1956 yılında mezun olan ve bu yıl 60. yıllarını kutlayan konuklara, İzmir Kız Lisesi Mezunlar Derneği beyaz güller hediye etti. İzmir Kız Lisesi Müdürü Murat Arslan, İzmir’de yüz yılı geride bırakmış üç okuldan birisi olan İzmir Kız Lisesi’nde müdür olduğu için gurur duyduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın