Aytaç Sefiloğlu’nun sevenleri 16. kez buluştu

Gazeteci Aytaç Sefiloğlu yaşama veda edişinin 16. yıldönümünde Narlıdere Aşağı Mezarlık’taki mezarı başında anıldı. Anma etkinliği Aytaç Sefiloğlu’nun ailesini, yakınlarını, gazetecilik meslek kuruluşlarının yönetici ve temsilcilerini, gazeteci arkadaşlarını ve sevenlerini bir araya getirdi. Etkinliğe CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel’in yanı sıra Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hicran Özdamar, EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Murat Demircan, ailesi, yakınları ve çalışma arkadaşları katıldı. Anma etkinliğine katılanlar, erken yaşta yaşama veda eden EBSO Basın Müşaviri, gazeteci Aytaç Sefiloğlu’na ilişkin anılarını, duygu ve düşüncelerini paylaştı. Yapılan konuşmalarda, Aytaç Sefiloğlu’nun mesleğine tutkusu, paylaşımcılığı, iyilik ve yardım severliği anlatıldı. Etkinlik, Aytaç Sefiloğlu ve yaşamını yitiren tüm basın emekçileri için saygı duruşunda bulunması ve duaların okunmasıyla son buldu.

Aytaç Sefiloğlu kimdir?

Aytaç Sefiloğlu, 23 Mayıs 1960’ta Sivas’ta doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle orta ve lise eğitimini Sakarya’da tamamlandı. 1977 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilimler Bölümüne girdi. 1980 yılında üniversite eğitimi burada tamamladı. Tunceli Lisesi’ne öğretmen olarak atanan Sefiloğlu, iki aylık süre sonunda bu görevinden istifa etti.

Daha sonra İzmir’e yerleşen Sefiloğlu, Yeni Ekonomi Gazetesi’nde muhabir olarak gazetecilik yaşamına başladı. Ticaret Gazetesi ve Söz Gazetesi’nde ekonomi muhabirliği yapan Sefiloğlu, 1987 yılında meslektaşı Macit Sefiloğlu ile evlendi. Söz Gazetesi’nin yayın hayatına son vermesi ile birlikte 1987 yılında Yeni Asır Gazetesi’ne geçen Sefiloğlu, 1994 yılına kadar burada muhabirlik ve editörlük görevlerini yürüttü.


Yeni Asır Gazetesi’nde görev yaptığı sırada Başbakanlık Basın-Yayın Genel Müdürlüğü burs programını kazanarak 3 ay Ankara’da eğitim aldı. Bu eğitimin ardından 6 ay süreyle ABD’ye dil okuluna gönderildi. 1991 yılında ise Sefiloğlu’nun kızı Dilan, dünyaya geldi. Yeni Asır Gazetesi’nden 1994 yılında ayrılan Sefiloğlu, aynı yıl Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’da basın müşaviri olarak göreve başladı. EBSO’daki görevi sırasında, İzmir’in ilk özel televizyonlarından Kanal 1’de (İzmir TV) ‘Ekonomik Gündem’ adlı programı hazırlayıp sundu.


Gazetecilik ve televizyon programcılığı sürensince çok önemli haber ve çalışmalara imza atan Sefiloğlu, çeşitli kurumlardan 17 adet gazetecilik başarı ödülü aldı. 1998 yılında rahatsızlanan Sefiloğlu, 17 Nisan 2000’de aramızdan ayrıldı.


Sefiloğlu’nun ölümümün ardından EBSO, geleneksel basın yarışmasına Aytaç Sefiloğlu’nun adını vererek adına basın merkezi düzenlendi.
 Narlıdere Belediyesi ise Narlı Sokakta yapılan parka, dönemin belediye başkanı Abdül Batur’un önerisiyle Aytaç Sefiloğlu’nun adı verildi. Açılışa yine o dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina katıldı. Sefiloğlu, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi’nin de ilk üyeleri arasında yer aldı.

Bir cevap yazın