Kocaoğlu: Katık atık bertaraf tesisinin önü kesildi

Ege Genç İşadamları Derneği’nin (EGİAD) 73. Ege Toplantısı’na onur konuğu olarak katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kentin sorunları ve gelecek planları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. En büyük hedefin körfezin derinleştirilerek temizlenmesini sağlayacak Büyük Körfez Projesi ÇED’ini almak ve katı artık bertaraf tesisini kurmak olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, katı atık bertaraf tesisi konusunda “krizle” karşı karşıya olduklarını açıkladı. Kurmayı planladıkları Kuzey Bölgesi Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin “önünün kesildiğini” söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Başka yerde yapın deniliyor. Bugün yeni bir yer için çalışmalara başlasak, en az 4 – 5 yılımızı alacak. Oysa Yamanlar’da sürecin çoğu bitmişti. 3 seneden fazla uğraştık ama sanırım bütün uğraşlarımız çöpe gitti. Orman ve Su İşleri Bakanlığı uygun görüşü vermemekte kararlı. Bir yandan da Menderes’te kurmak istediğimiz katı atık bertaraf tesisinin ön ÇED’ini alma hazırlığı yapıyorduk. ‘Uğraşma, burasını da vermeyeceğiz. Belediye Başkanı istemiyor’ dediler. Bu gidişle katı atık bertaraf tesisini yapamadan 2019 yılını bulacağız gibi görünüyor. Bu tabii çok acı. Ne yaparız bilemiyorum” diye konuştu.

İZTAV’a üye olun çağrısı

Kentte turizmi geliştirmek için bir dizi çalışma yürüttüklerini, bunlar içinde en önemlilerinden birinin Kemeraltı bölgesi olduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Tarihi Kemeraltı bölgesi kentin olmazsa olmaz projesi. Roma Antik Tiyatrosu’ndan yukarıya doğru evleri kamulaştırıyoruz. Restorasyon çalışmalarımız var. Tarihi Kemeraltı Ticaret Yatırım A.Ş.’nin, Büyükşehir’in çalışmaları var. Bu kentin merkezinde turist kalacaksa, önce Kemeraltı’nın ayağa kalkması gerekiyor. Butik otelleriyle, hediyelik eşya merkezleriyle, Kemeraltı’ndaki iş yerlerinin ayağa kalkması şart. Bunun için uğraşıyoruz. Şimdi İzmir Tanıtım Vakfı’nı (İZTAV) büyütmek, üye sayısını artırmak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de bütçe desteği ile bir tanıtım kampanyası başlatmak istiyoruz. Sizlerden de İZTAV’a üye olmanızı istiyoruz. Bu, kentin yararına olacaktır” dedi.

Alsancak sokaklarında 2 bin araç var

Kentin otopark ihtiyacı ile ilgili bir soruya yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İnönü Caddesi ve Alaybey’de yeni otoparklar yapacaklarını, Kahramanlar Otoparkı’nın verimli kullanımı için “Park et, ringle devam et” uygulaması başlattıklarını söyledi. Kampanyaya rağmen Kahramanlar Otoparkı’na 45 günde sadece 115 kişinin abone olduğunu açıklayan Başkan Kocaoğlu, “Hedefimiz Alsancak sokaklarındaki 2 bin aracı o bölgeden çekmek. Haftada bir defa arabasını kullandığı halde arabası evin önünde uzunca bir süre duran hemşehrilerimiz var. Biz 100 lira ücretle otopark hizmeti veriyor, servisle de vatandaşlarımızı evlerine kadar götürüyoruz” diye konuştu.

Alsancak Gar trafiği tünelle aşılacak

Alsancak Garı önündeki beş şerit yolun tek şeride düşmesi ile ilgili yaşanan trafik sıkıntısına da değinen Başkan Kocaoğlu şöyle konuştu: “TCDD’nin duvarı iki metre. Biz protokolü imzaladık. Ankara’ya gönderdik, bekliyoruz. Protokol geldiğinde, bir hafta – on gün içinde orada bahçe duvarı geriye çekilerek bir genişleme olacak. Ancak bu da çözüm değil. Vahap Özaltay Meydanı ile Liman Caddesi’ni birleştirecek şekilde derin tünel yapmak istiyoruz. O ciddi bir rahatlık sağlayacak. Benzer projeyi Levent Marina Kavşağı’nda da yapacağız.”

Toplantıda yeni gelen arabalı vapurlar hakkında da bilgi veren Kocaoğlu, yoğunluğun az olduğu saatlerde daha ucuz tarifeyle çalışacak iki arabalı vapur daha alacaklarını söyledi. 71 araçlık iki yeni arabalı vapurun hizmete girdiğini, üçüncüsünün Temmuz ayında sefere çıkacağını söyleyen Başka Kocaoğlu, yeni alınacak diğer iki arabalı vapurun 45 – 50 araçlık olacağını belirtti.
(Eİİ)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın