İzmir Ekonomi’ye TÜBİTAK’tan 800 bin lira destek

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), TÜBİTAK tarafından desteklenen tek vakıf üniversitesi oldu. Üniversite bünyesinde kurulan Teknoloji Transfer Ofisi TÜBİTAK’tan 2 yıl boyunca alacağı 800 bin liralık katkıyla girişimci öğrencilere, gençlere, akademi ve iş dünyasına destek verecek, yenilikçi projelerin “ürüne” dönüşmesi için yol gösterici olacak.

İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, yenilikçi ürünlerin üretilmesi için teknoloji devrimini gerçekleştirmek zorunda olduklarını belirterek, “Ofisimiz, TÜBİTAK 1601 Destek Programı kapsamında 2 yıl süreyle 800 bin Türk Lirası’yla desteklenecek ve biz de İzmir Ekonomi Üniversitesi olarak, 200 bin Türk Lirası’yla katkı koyacağız. Bütçesi, 1 milyon Türk Lirası’nı bulan Teknoloji Transfer Ofisi’nde, girişimcilerle iş dünyasını bir araya getireceğiz. Bilgi aktarımından proje yazımına, sanayinin inovasyonla buluşmasına dek farklı çalışmalar yapacağız. Böylelikle, Türkiye’nin 2023 hedeflerinde İzmir’in payına düşen 100 milyar dolarlık ihracat hedefi için inovatif ürünler üretilmesinde etkili bir yapı oluşturduk” dedi.

Girişimcilere 5 adımda yol gösterilecek

Girişimcilere verimli yatırım alanları bulmaları konusunda da destek verecek olan TTO, çalışmalarını 5 etapta sürdürecek. Öncelikle girişimcilerin, öğretim üyelerinin, öğrencilerin, iş dünyasıyla bir araya geleceği organizasyonlar yapılacak. Ulusal ve uluslararası fonlardan öğretim üyeleri, öğrenciler ve girişimcilerin destek alması için projeler oluşturmasına katkı verilecek. Üniversite sanayi işbirliğine ağırlık verilerek, ürün odaklı projelerin hazırlanması, yönetilmesi ve sonuçlandırılmasında etkin rol alacak. Girişimcilere düşüncelerinin korunması için tescil haklarıyla ilgili destek verilecek ve son olarak sanayi işbirliğiyle ya da kendi şirketlerini oluşturmaları için yol göstericilik yapılacak.
(Eİİ)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın