İzmir Borsa Sarayı Instagram fotoğraf yarışmasıyla tanıtılacak

Türkiye’nin ilk ticaret borsası olarak 1891 yılında kurulan ve bu yıl 125.yılını kutlayan İzmir Ticaret Borsası, 88 yıldır kullandığı binasını düzenlediği Instagram fotoğraf yarışması ile İzmirlilere daha yakından tanıtacak.

Türkiye’nin siyasi ve ekonomik hayatına tanıklık eden İzmir Ticaret Borsası’nın 23 Temmuz 1928 yılında hizmete açılan Gazi Bulvarı’ndaki binasını konu alan #izmirborsasarayı Instagram Fotoğraf Yarışması, 30 Mart – 31 Mayıs 2016 tarihleri arasında İzmir Ticaret Borsası resmi Instagram sayfası https://instagram.com/izmirticaretborsasi/ üzerinden gerçekleştirilecek.

İzmir Ticaret Borsası’nın 125 yıllık deneyimi ve yenilikçi tavrıyla ticaret borsaları arasında öncü borsa olma farklılığını koruduğunu belirten İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Borsamız 125 yıllık geleneğin güçlü bir temsilcisi. Borsamızın çalışma ve hizmetlerini 88 yıldır gerçekleştirdiği, Gazi Bulvarı’nda bulunan Borsa Sarayı kentimizin önemli simgeleri arasında yer alıyor. İzmirlilerin binamızı yakından tanıyabilmesi için 125. yılımızda böyle bir yarışma düzenlemeyi düşündük” dedi.

Kestelli, 88 yıl önce hizmete açılan Borsa Sarayı hakkında şu bilgileri verdi: “Kuruluş yıllarında yaşanan bina sıkıntısının bitmemesi üzerine zamanın Borsa yönetimi kendi binasını yapmak için kolları sıvadı. Yangın yeri olan ve İkinci Kordon’da bulunan iki numaralı adadaki yaklaşık bin dokuz yüz küsur metrekarelik arsa Belediye’den tahsis edildi. Temeli 25 Kasım 1926’da görkemli bir törenle atılan binanın yapımı, Tahsin Sermet Bey ve Hüseyin Mazlum tarafından gerçekleştirildi. 11 Haziran 1928 tarihinde yönetim kurulunca teslim alınan binanın açılışı 23 Temmuz 1928 Pazartesi günü saat onda, binden fazla davetli ve halkın huzurunda gerçekleştirildi. 1925 yılından beri Borsa’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Filibelizade Ferit Bey açılışta yaptığı heyecanlı konuşmasında, ‘Bu bina, Türk’ün iktisadiyatı için yeni bir abidedir. Bu abideyi yapmak gayret ve kudretini gösteren, bu abideyi yapmak için maddeten fedakarlık gösteren ve bu abideyi ilelebet yaşatacak olan Türk’tü’ ifadelerini kullandı. İzmirlileri bizlere miras kalan bu abideyi daha yakından tanımaya davet ediyoruz.”

Yarışmaya nasıl katılım sağlanacak?

Yarışmaya katılmak isteyenlerin öncelikle İzmir Ticaret Borsası’nın @izmirticaretborsasi adlı Instagram hesabını takip etmesi gerekiyor. Yarışmaya, Borsa Sarayı’nın dış çekimleriyle katılanabileceği gibi iç mekan fotoğrafları da gönderebilir. İç mekanda fotoğraf çekimi yapabilmek için, yarışma şartnamesinin de yer aldığı www.itb.org.tr/instaborsayarisma adresindeki sayfada yer alan randevu talep formunu doldurmak gerekiyor. Katılımcılar fotoğraflarını, #izmirborsasarayı hashtagi ile @izmirticaretborsasi hesabını etiketleyerek yarışmaya dahil edebilirler. Birincilik ödülünün 3.000 TL, ikincilik ödülünün 2.000 TL ve üçüncülük ödülünün 1.000 TL olarak belirlendiği yarışmaya 16 yaş ve üzeri kişiler katılabilecek. Detaylı katılım koşulları ve bilgilere, www.itb.org.tr/instaborsayarisma adresinden ulaşılabilir.
(Eİİ)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın