7. Alaçatı Ot Festivali’nin teması Radika

Çeşme Belediyesi’nin “9 Durak 9 Deneyim” kapsamında bu yıl 7.’sini düzenleyeceği Alaçatı Ot Festivali 7-10 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Her yıl çok sayıda katılımcıyı ağırlayan festivalin bu yılki teması “Radika” olacak.
Yabancı turistlerin de ilgi gösterdiği Ot Festivali’nde bu yıl da otları tanıma ve toplama gezilerinden yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerinden konserlere kadar birçok etkinlik yer alacak. Önceki yıllardan farklı olarak; bu yıl yerel stantlar 4 gün boyunca Alaçatı sokaklarında kurulu olacak. 7-8-9 Nisan 2016 tarihlerinde akademisyenlerin, aşçıların ve bloggerların söyleşileri ve atölyeleriyle geçecek festivalin korteji, 9 Nisan 2016 Cumartesi günü renkli görüntülere sahne olacak. Festivalin son günü olan 10 Nisan 2016 Pazar ise ot yemeklerinin yarışacağı “Ot Aşı” ve “Ot Toplama” yarışmaları düzenlenecek. Festival, dans gösterisi ve ödül töreni ile son bulacak.

Çeşme Belediyesi tarafından organize edilen Alaçatı Ot Festivali; farklı kıtalardan, dört ülkenin bakanlıklar düzeyinde katıldığı bir oluşum olan Gıda ve Beslenme için Biyoçeşitlilik Projesi’nden (Biodiversity for Food and Nutrition Project) akademisyenleri de ağırlayacak. Festival süresince uzmanlar, hem incelemelerde bulunacak hem de seminerlerde gıda ve beslenme için kullanılan yenebilen yabani türlerle ilgili yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verecek.

Biyoçeşitlilik Projesi ile uluslararası literatüre girebiliriz

Gıda ve Beslenme için Biyoçeşitlilik Projesi’nin ülkelerin bakanlıklar düzeyinde katıldığı bir oluşum olduğunu açıklayan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Türkiye’nin de çalışmaya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ona bağlı araştırma kuruluşları aracığıyla dahil olduğunu söyledi. Bitki çeşitliliğini korumanın dünyanın geleceği için önemine dikkat çeken Dalgıç, “Ülkemiz adına proje ortağı Alaçatı Ot Festivalidir. Projenin bir parçası olduğumuz için mutluyuz. İtalya, Brezilya, Kenya ve Sri Lanka gibi yerkürenin uzak köşelerinden gelecek dünyada alanının en iyileri arasında bulunan akademisyenle, Alaçatı Ot Festivali’ni sağlık, doğal tema ve nicelik bakımından dünyada örneğinin bulunmadığını vurguluyorlar. Festivalimiz süresince uzmanlar, kentimizde konaklayacak. Endemik bitki türlerini yetiştirdiğimiz Ot Festivali Uygulama Bahçesi’nde incelemelerde bulunacak ve doğa yürüyüşüne katılarak bitki türlerimizi yerinde görecekler. Yapılacak inceleme, uluslararası birçok araştırma ve akademik yayında da yer alacak” diye konuştu.
(Eİİ)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın