Sokak hayvanlarına iki yeni barınak yapılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yardıma muhtaç sokak hayvanlarının tedavi ve rehabilitasyonu için Menemen Seyrek’deki yaklaşık 43 dönümlük arazide aynı anda bin 100 sokak hayvanının misafir edilebileceği yeni bir barınak kuruyor. Hayvanların her türlü ihtiyacının karşılanacağı Can Dostlar Yuvası, her biri 10 kedi veya köpek kapasiteli 112 birimden oluşacak. İçinde Rehabilitasyon Merkezi’nin de yer alacağı 5.6 milyon liralık kompleksin yaz başında hizmete açılması planlanıyor. Alanda ayrıca, 4 bin kapasiteli hayvan mezarlığı da oluşturuyor.

Kentin önemli bir ihtiyacına cevap verecek Can Dostlar Yuvası’nda, yardıma ihtiyacı olan sokak hayvanları, geçici bir süre tedavi ve rehabilitasyon için konuk edilecek. Yeni tesisin daimi sakinleri ise sokakta hayatını idame ettiremeyecek duruma gelen engelli, yaşlı ve hasta hayvanlar ile agresif ve yasaklı ırklar olacak. Alan içinde mevcut olan ve bir hastane kapasitesine sahip “Havyan Rehabilitasyon Merkezi”nde yine tedavi, ameliyat ve kısırlaştırma işlemleri, bugüne kadar olduğu gibi devam edecek. Büyükşehir Belediyesi’nin iki yıl önce faaliyete aldığı “Sokak Hayvanları Acil Müdahale” araçları da ihtiyacı olan hayvanlara hizmet vermeyi sürdürecek.

Seyrek’te bulunan Can Dostlar Yuvası için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan da Işıkkent’te kurmayı planladığı bir başka hayvan yuvası için proje hazırlıklarını sürdürüyor. İhtiyacı olan sokak hayvanlarının yüksek standartlı barınaklarda tedavi ve rehabilitasyonu için toplam 90 dönümlük arazide kurulacak Işıkkent tesisi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yer tahsis işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.

(Eİİ)

Bir cevap yazın