Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Dokuz Eylül Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları, İzmir Devlet Opera ve Balesi işbirliğiyle düzenlenen 34. Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri, “Her şeye rağmen tiyatro” sloganı ile 26 Mart – 9 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek. Hollanda, Norveç, İtalya, Kanada, Almanya, Çekoslovakya, Fransa, İspanya olmak üzere 8 yabancı tiyatro grubu ile 19 ulusal ve 8 yerel tiyatro grubunun oyunlarını sergileyeceği tiyatro günlerinde, İzmirli grupların oyunları ile çocuk oyunları ücretsiz sahnelenecek. Bu yılki Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü ise oyun yazarı, şair ve müzisyen Bilgesu Erenus’a verilecek. Sanatçı ödülünü 26 Mart tarihinde Gündoğu Meydanı’nda düzenlenecek törenle alacak.

34. Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri 26 Mart 2016 Cumartesi günü saat 20.00’da Gündoğdu Meydanı’nda Hollandalı tiyatro grubunun renkli gösterisi ile başlayacak. Tiyatro günleri kapsamında Alsancak Dominik Caddesi, Bornova Küçükpark, Buca Forbes, Karşıyaka Çarşı, Kıbrıs Şehitleri Parkı, Kemeraltı girişi, Konak Sevgi Yolu, Bornova Metro, F.Altay Metro, Gündoğdu Meydanı, Bostanlı Rekreasyon Alanı ve Hasanağa Çay Bahçesi’nde açık alan tiyatro, kukla ve pandomim gösterileri olacak.

Çocuklar için ise 2 Nisan 2016 tarihinde Norveçli tiyatro grubu “Toddlers Room” ve 9 Nisan 2016’da İtalyalı tiyatro grubu “Tranquilli” isimli oyunlarını Kültürpark Gençlik Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak sahneleyecek.

Etkinlikler arasında atölye çalışmaları da yer alacak. Dünyaca ünlü oyuncu, yönetmen ve eğitimci Alessandro Fabrizi 29 Mart-3 Nisan 2016 tarihleri arasında Tarihi Havagazı Fabrikası’nda İzmir’deki profesyonel tiyatro topluluklarının oyuncuları ile lisans ve lisansüstü oyunculuk eğitimi alan öğrencilere yönelik ücretsiz atölye düzenleyecek.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Tasarımı öğrencilerinin hazırladığı ‘34. Dekor Eskiz Maket Sergisi’, 27 Mart 2016 tarihinde saat 18.00’de İzmir Sanat’ta açılacak. Sergi 9 Nisan tarihine kadar gezilebilecek.

İzmirli grupların oyunları ücretsiz

Tiyatro Günleri boyunca İzmir Sanat, İsmet İnönü Sanat Merkezi, Sabancı Kültür Merkezi, Kültürpark Gençlik Tiyatrosu, Karşıyaka Hikmet Şimşek Sahnesi, Tepekule Kongre Merkezi, İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi ile Narlıdere Güzel Sanatlar Fakültesi Özdemir Nutku Sahnesi’nde sahnelenecek ulusal ve uluslararası oyunların bilet fiyatları tam 10 TL olarak belirlendi. İzmirli tiyatro gruplarının ve sokak tiyatrolarının gösterileri ise ücretsiz olacak. Biletler İsmet İnönü Kültür Merkezi, İzmir Sanat ve Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nden 24 Mart 2016 Perşembe günü saat 10.00’dan, www.izmir.bel.tr/kultursanat adresinden de 11.00’den itibaren satışa sunulmaya başlanacak.
(Eİİ)

Bir cevap yazın