Dost Kart 5 bin üniversite öğrencisine ulaştı

Bornova Belediyesi, Ege Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Şifa Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan ilçede öğrencileri desteklemeyi sürdürüyor. Bornova Belediyesi’nin üniversite öğrencilerine sosyal ve ekonomik olarak destek olmak için başlattığı “Dost Kart Projesi” büyüyor.

Bornova Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, 2014 yılında İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle yaşama geçirilen projeden yararlanan öğrenci sayısı 5 bine ulaştı. Dost Kart sahibi üniversiteli gençler, “Dostkart” amblemi olan esnaftan indirimli alışveriş yapma olanağı bulurken, Bornova Belediyesi’nin hizmetlerinden de öncelikli olarak yararlanıyor.

Bornova Belediyesi, üniversitelerin kayıt dönemlerinde kampüslerde kurulan stantlarla öğrencileri bilgilendirerek Dost Kart sahibi olmalarını sağlıyor. Öğrenciler, belirli aralıklarla fakültelerde açılan başvuru masalarından ve Gençlik Merkezi’nden Dost Kart edinebiliyor.

Prof. Dr. Türkel Minibaş Gençlik Merkezi’nde öğrencilere öğlenleri ücretsiz üç çeşit yemek ve akşam da çorba veriliyor. Merkez içinde oluşturulan kütüphanede ders çalışma olanağı bulan gençler gün boyu çay, kahve ve meyve suyu ikramlarından ücretsiz yararlanıyor. Gençler, merkezde tabu, scrable, jenga gibi oyunların yanı sıra bahçede masa tenisi ve satranç oynayarak zaman geçirebiliyor.

Dost Kart kullanan öğrenciler Bornova Belediyesi’nin anlaşma yaptığı 365 esnaftan indirimli alışveriş yapıyor. Yüzde 10’dan yüzde 50’ye kadar indirim yapan Dost Kart amblemli işletmeler, belediye ekiplerince sürekli denetleniyor. Kurallara uymayan işyerleri sistemden çıkarılıyor.

Dost Kart sahibi öğrenci sayısının her geçen gün arttığını belirten Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “İlçemizde, geleceğimiz olan gençlerimize gerçek anlamda sahip çıkmak istiyoruz. Dost Kart Projesi’ni bu amaçla hayata geçirdik. Projenin başlangıcından bu yana Gençlik Merkezi’nden yararlanan öğrenci sayısı da arttı” dedi. Atila, Dost Kart’ın öğrencileri esnaftan alışveriş yapmaya yönlendirme konusunda da bir işlevi olduğunu sözlerine ekledi.
26 kez okundu.

Bir cevap yazın