Urla Ot Festivali’nin teması Şevketibostan

Geleneksel beslenmeyi, sezonunda tüketilen gıdayı ve yöresel üretimi desteklemek için yola çıkan Doğal Sofra Urla Oluşumu, Urla Belediyesi’nin de katkılarıyla 6.Geleneksel Mart Dokuzu Urla Ot Festivalini 19-20 Mart 2016 tarihlerinde düzenleyecek. Doğanın uyanışı olarak kabul edilen ve eski takvimlerde Mart Dokuzu olarak anılan tarihten adını alan festivalin bu yılki teması “Şevketibostan” olarak belirlendi.

Festival, 19 Mart 2016 Cumartesi günü saat 11.00’da Karantina Adası’nda 1865’de inşa edilen ve dünyada yalnızca üç örnekten biri olan Tahaffuzhane ve Klazomenai kazılarında ortaya çıkan dünyanın bilinen en eski zeytinyağı işliği gezisiyle başlayacak. Profesyonel rehber eşliğinde gerçekleşecek gezide ayrıca 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği’nin Antik Denizcilik Merkezi, Sanat Sokağı, Malgaça ve Kadın Üretici Pazarı, Yorgo Seferis Evi ile Necati Cumalı Evi gelen konuklara tanıtılacak.

Aynı gün düzenlenecek “Şevketi Bostanın Her Hali’’ söyleşisi ile devam edecek etkinlikte konuşmacılar, lezzetli şevket bostan tarifleri, bitkinin sağlığa faydaları ve şevketi bostan üretimi hakkında bilgi alacak. Festivalin 2. günü ise Özbek Köyü’nde çok az bilinen otların keşfedileceği “Ot Avı’’ etkinliği ile başlayacak. Özbek Köy merkezinde düzenlenecek şenlikte ise üretici kadınların yerel lezzetleri sergilenecek. Ot tanıma yarışması ile devam edecek etkinlikler, İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Caz Orkestrası konseriyle son bulacak.
(Eİİ)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın