İzmir Kent Koleji mesleki eğitime yön verecek

Halkapınar’daki 108 yıllık eski un fabrikası, Kent Koleji olarak hizmet vermek için gün sayıyor. Kentin rekabet gücü ve ekonomik gelişme düzeyini doğrudan etkileyebilecek sektörlerin kalifiye insan kaynağı ihtiyacını karşılamayı hedefleyen İzmir Kent Koleji’nde, projelerini somutlaştırmak isteyen öğrenciler, girişimciler, tasarımcılar, sanatçılar ve zanaatkârlara hizmet verecek Fabrikasyon Laboratuvarı da (FabLab) yer alacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1908 yılında inşa edilen ve kentin tarihine tanıklık eden Halkapınar’daki eski un fabrikasını Kent Koleji’ne dönüştürmek için başladığı restorasyon çalışmalarını tamamladı. Bir dönem ekmek fabrikası olarak kullanılan ve son dönemde de DGM ve TEK gibi kurumlara ev sahipliği yapan 3 bloklu iki tarihi bina kısa süre sonra İzmir Kent Koleji adı altında faaliyet göstermeye başlayacak. Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) Güdümlü Proje Desteği kapsamında hazırladığı Kent Koleji Projesi, kentin istihdam sorunlarına katılımcı, yenilikçi ve farklı bir çözüm modeli sunmayı amaçlıyor. Projeye Yaşar Üniversitesi AR-GE ve Uygulama Merkezi (YAGEM), İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ortak, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu ile Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü (İŞKUR) ise iştirakçi olarak destek veriyor.

Toplam 8 milyon lira harcanarak restorasyonu tamamlanan eski un fabrikasının iki binasında hizmet verecek olan Kent Koleji ile kentin rekabet gücü ve ekonomik gelişme düzeyini doğrudan etkileyebilecek anahtar sektörlerin kalifiye insan kaynağı eksikliğinin giderilmesi hedefleniyor. Ayrıca, Kent Koleji projesi ile yerel düzeyde mesleki eğitim, istihdam ve sanayi kurumlarını bir araya getiren bir yapı oluşturması planlanıyor. Kolej, kenti ileriye taşıyacak tüm aktörlerin temsilcilerini bir arada diyalog içinde tutarak büyük bir sinerji yaratmayı amaçlıyor.

MIT’nin FabLab modeli İzmir’de

İzmir Kent Koleji bünyesinde kurulacak Fabrikasyon Laboratuvarı (FabLab) ise Kent Koleji kurslarında eğitim alacak kursiyerlerin yanı sıra mühendislik/teknik ve meslek lisesi öğrencileri, projelerini/fikirlerini somutlaştırmak isteyen girişimciler, tasarımcılar, sanatçılar ve zanaatkârlara hizmet verecek. FabLab ile mesleki eğitim desteklenirken, yaratıcılık ve girişimciliğe katkı sağlanacak.
Dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından 2006 yılında ortaya atılan FabLab modelinin 34 ülkede tam 125 adet örneği bulunuyor.
(Eİİ)

Bir cevap yazın