Organik tarım yapanlara bakanlıktan destek

İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada oganik tarım yapan üreticilerin desteklerden yararlanması için son başvuru tarihinin 25 Mart 2016 olduğu belirtildi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nursel Koçyiğit Tekalmaz, Bakanlık tarafından verilen desteklerden yararlanmak için son başvuru tarihinin yaklaştığını anımsattı.

Tekalmaz, desteklerden yararlanmak isteyen üreticilerin Organik Tarım Bilgi Sistemi (OTBİS) ve Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) 2015 üretim yılında kayıtlı olması gerektiğini söyleyerek, “Bu üreticilerin 2015 hasadını gerçekleştirmiş ve ürettiği ürüne organik ürün sertifikası düzenlenmiş olması gerekli” dedi.

Şube Müdürü Tekalmaz başvuruların, 27 Mayıs 2015 tarih ve 29368 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ’deki organik tarım destekleme uygulamaları ile ilgili belirtilen esaslara göre kabul edileceğine dikkat çekti. Üreticilerin başvurularını ÇKS’de kayıtlı oldukları ilçe müdürlüklerine 25 Mart 2016 mesai bitimine kadar yapmaları gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın