Diyabetik Ayak Birimi ve Diyabet Okulu açıldı

Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nde 10 yataklı Diyabetik Ayak Birimi ve Diyabet Okulu açıldı. Birimde diyabet hastalarının ayak ve yara bakımlarının yapılacağı, aynı zamanda diyabette istenmeyen durumlarla başa çıkabilmek, beslenme ve diyet konularında hastalara davranış eğitimi verileceği belirtildi.

Diyabet hastalarının iyi izlenemediği durumlarda bu yaraların oluştuğunu belirten Buca Diyabetik Ayak Birimi kurucusu Uzm. Dr. Serhat Uysal, “Çeşitli birimlere başvuran hastaların tedavileri tam anlamıyla yapılamıyor ve hastalar toplumda yanlış bilinen kültürel yöntemleri kullanabiliyorlar. Böyle durumlarda yaraların iyileşme şansı azalabiliyor” dedi. Dr. Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Erken dönemde yakalanan yaraların tedavi şansı daha yüksek oluyor. Hastaların takip amacıyla Birimimize ilk yattığı anda özel ve steril cetvellerle yaralarının ölçümlerini yapıyoruz. Ayrıca özel, sıkmayan sargı bezleri kullanıyoruz, yaraları yıkıyoruz, temizliyoruz. Bu konularda hastalarımıza eğitimler düzenliyoruz. Hasta odalarındaki televizyonlarla görsel eğitimler veriyoruz. İleri dönemlerde de diyabette yara bakımıyla ilgili bir sertifikalı eğitim programı açmayı planlıyoruz.”

Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Hilmi Güngör, Diyabetik Ayak Kliniği’nin Türkiye’de bir ilk olduğunu anlattı. “Diyabetik ayak, diyabet sonucu oluşan tedavisi zor bir hastalık ve hastaların çoğu farklı farklı kliniklerde tedavilerine devam ediyor” diyen Op. Dr. Güngör, “Amacımız tek bir disipliner klinik olarak çalışmak ve diyabet hastalarda diyabetik yara oluşmasını önlemek. Bu amaçlarla İzmir Kuzey KHB’nin bir projesi olan Diyabet Okulumuz da başladı. Şu anda eğitimlerimiz devam ediyor” diye konuştu.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği’nin içerisinde 10 yataklı olarak hizmet verecek olan Diyabetik Ayak Birimi’nde hastalar için özel yara bakım odaları bulunuyor. Birimde bir uzman hekim, bir hemşire ve bir yara bakım görevlisi görev yapıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın