Ana Sayfa Güncel Haberler 2016 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası sona erdi

2016 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası sona erdi

2016 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 06 – 12 Mart 2016 tarihleri arasında Çeşme’de gerçekleştirildi. Çeşme Sheraton Otel’de düzenlenen şampiyonada Türkiye’nin 30 ilinden 80 sporcu mücadele etti. Son turda karşılaştığı rakibi Ezgi Yılmaz’a karşı on üç hamle sonunda masadan beraberlikle ayrılan Ekaterina Atalık, 2016 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonu oldu. Atalık böylece 2008 yılından sonra ikinci kez şampiyonluğu elde etti. Daha önce on bir kez Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonu olan Betül Cemre Yıldız ikinci oldu. Üçüncülüğü Khayala Isgandarova elde etti. Dereceye giren sporculara şampiyonanın sponsoru tarafından toplam 22 bin 500 lira tutarından ödül ve ayrıca çeşitli hediyeler verildi.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, centilmence mücadele eden tüm sporculara teşekkür ederek dereceye giren sporcuları kutladı. Tulay, “Türkiye’nin 81 ilinde kadın satranç sporcularımızın sayısını artırmak, daha fazla kadınımızı bu sporda görmek istiyoruz. Türk kadınına ve satranç gibi özel bir spor branşına yıllardır yaptığı değerli katkı için sponsorumuz Arzum Elektrikli Ev Aletleri’ne ve Arzum’un değerli yetkililerine teşekkür ederim” dedi.

Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Mete Zadil, her hamlede harikalara imza atan kadınların buluştuğu başarılı bir şampiyonayı geride bıraktıklarını söyledi. Türkiye’de, 59 spor federasyonu arasında TSF Başkanı Gülkız Tulay’la birlikte yalnızca iki kadın başkanın olduğuna dikkat çeken Zadil, sporda kadın yönetici ve sporcu sayısının artmasını dilediğini dile getirdi.

Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran da “Kadınların hayat karşısındaki zorlukları mat edebilmeleri çok önemli. Tüm sporcuları ve Türkiye Satranç Federasyonu’nun değerli üyelerini ilçemizde dört gün süreyle ağırlamaktan çok büyük keyif aldık. Sporcularımıza teşekkür ederim” diye konuştu. 2016 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonu Ekaterina Atalık, “Her şampiyonluk güzeldir ama Türkiye şampiyonu olmak gerçekten harika bir duygu. Çok yorucu bir turnuvaydı. Bundan sonra en önemli turnuva Avrupa Kadınlar Satranç Şampiyonası. Orada da güzel bir performans göstermek istiyorum. Hedefimde ilk üç derece var” dedi.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments