2. Engelsizmir Kongresi için çalışmalar başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilkini 2013 yılında uluslararası katılımla gerçekleştirdiği Engelsizmir Kongresi’nin ikincisi için çalışmalara başladı. 2-5 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek kongre öncesinde “Engelsiz Yaşam için Sağlıklı Spor” çalıştayı düzenlendi. Kongreye hazırlık amacıyla farklı konularda 3 çalıştay daha düzenlenecek.

Fuar İzmir’de gerçekleştirilen “Engelsiz Yaşam için Sağlıklı Spor” başlıklı ilk çalıştayda, spor endüstrisinin olumsuz etkileri, bilimsel spor anlayışının önemi, bilimsel spor anlayışına uygun örnekleri geliştirmek için ortam ve ilişkileri kurmak ile Engelsizmir Kongresi’nde gerçekleştirilecek örnek çalışma konuları ele alındı. Çalıştay, Engelsizmir Kongresi Başkanı Levent Köstem, Nörofizyolog Doç.Dr. Uğur Üzkutlu, Engelsizmir Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Gökalp Müstecaplıoğlu ile milli sporcu ve tekerlekli sandalye tenisçisi Büşra Ün’ün konuşmacı olarak katıldığı panelle başladı. Açılış panelinin ardından fikir paylaşımı ve performans oturumları düzenlendi.

Engelsizmir Kongresi Başkanı Levent Köstem sürekli olarak “İzmir’de engellilerle ilgili farklı bir dünya yaratabilir miyiz?” sorusuna yanıt aradıklarını belirterek, “Türkiye’deki engelli politikalarında sıkıntılar ve eksiklikler var. Engelsizmir Kongresi kapsamında Almanya’ya gittiğimizde, orada yapılanları görünce başka bir dünyanın mevcut olduğunu ama bunu bizim keşfedemediğimizi gördüm. Bu ülkeyi yönetenler başka bir dünyanın farkında değil ve bizim bunu göstermemiz gerekiyor. Göstermenin başında da bu tür organizasyonlar geliyor. Anlayışı değiştirmemiz, farkındalığı sağlamamız ve bir İzmir görüşü oluşturmamız gerekiyor” dedi.

2. Engelsizmir Kongresi öncesindeki hazırlıklar, Eğitimden Bağımsız Yaşam Üniversiteler, Engelsiz Yaşam için İnovasyon, Engelsiz Yaşam için Ayrımsız ve Katılımcı Sanat çalıştaylarıyla devam edecek. Engellilik konusu, dünyadaki yeni gelişmelere uygun şekilde ele alınacak ve ortaya çıkan gelişmeler kongrede uygulama örnekleriyle sergilenecek.
(Eİİ)

Bir cevap yazın