Seferihisar’da Şevketi Bostan Şenliği düzenleniyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Seferihisar Belediyesi ve Orhanlı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından 27 Şubat 2016 Cumartesi günü Şevketi Bostan Şenliği düzenlenecek. Seferihisar Orhanlı Mahallesi’nde bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek festivalde, lezzetinin yanı sıra şifa kaynağı olarak da bilinen şevketi bostan yemekleri görücüye çıkacak. Köyde organik olarak yetiştirilen şevketi bostanlar köylü kadınların elinde lezzet şölenine dönüşecek ve ziyaretçilere ikram edilecek.

Köylerinde şenlik için hummalı bir çalışma yürütüldüğünü belirten Orhanlı Mahallesi Muhtarı Birgül Bozkurt, “Köyümüzde yetiştirdiğimiz şevketi bostanları Türkiye’nin birçok kentindeki organik pazarlara gönderiyoruz. Bu lezzeti herkesin tatması için geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediğimiz festivalin bu yıl ikincisini gerçekleştireceğiz. İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki dostlarımızı köyümüze davet ediyoruz. Şenlikte, şevketi bostanın yanı sıra yine köyümüzde üretilen taş baskı zeytinyağı, el sabunu ve salçalarımız da sergilenecek” diye konuştu.

Orhanlı’nın önemli organik tarım üreticilerinden olduğunu vurgulayan Orhanlı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Muhittin Akbulut ise, “Köyümüzde 5 yıl önce şevketi bostan yetiştiriciliğine başladık. Toprağımızın veriminden dolayı kaliteli ürün alıyoruz. Bu yılki festivalimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile daha görkemli olacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tüm Türkiye’ye örnek olacak şekilde tarıma büyük katkıda bulunuyor. Köylerdeki istihdamın devam edebilmesi için köylünün köyde kalması, ürettiğini satabilmesi lazım. Şenlik sayesinde hem köyümüzün hem de ürünlerimizin tanıtımını yapacağız” dedi.
(Eİİ)

Bir cevap yazın