Mithatpaşa sahil düzenlemesinde ikici aşama başlıyor

Mustafa Kemal Sahil Bulvarı karayolu geçidi yapım çalışmaları sırasında trafik sıkışıklığına önlem olarak kara tarafına servis yolu açan İzmir Büyükşehir Belediyesi, hafta başından itibaren deniz tarafında da çalışmalara başlayacak. Oluşturulan yeni servis yolu ile ikinci etap çalışmaların trafik aksamadan ve 3 şerit yol korunarak gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Mustafa Kemal Sahil Bulvarı trafiğini rahatlatmak ve bölgeye yeni bir meydan kazandırmak amacıyla Mithatpaşa Parkı önünde projelendirdiği karayolu alt geçidinde inşaat çalışmalarının kara tarafı olan birinci etabı tamamlandı. Deniz tarafındaki çalışmalara da 29 Şubat 2016 tarihinden itibaren başlanması planlanıyor. İzmirlilerin çalışmalar süresince mağdur olmaması için kıyıda servis yolunun yanı sıra bisiklet ve yaya yolu da oluşturuldu.

Kara tarafındaki çalışmaları tamamlayarak deniz tarafında işlemlere başlamak üzere hazırlık yapan Büyükşehir Belediyesi, inşaatın yüzde 35’ini bitirdi. Karayolu geçidinin sağlam zemine oturması için çakılacak toplam bin 296 fore kazıktan (yapı yüklerini sağlam zemine ulaştırma amaçlı uygulanan sistem) 545 tanesinin de yapımı tamamlandı. Toplam bin 150 metre uzunluğunda inşa edilen karayolu alt geçidi ile trafik akışı yer altına alınıyor. Söz konusu yatırımın maliyetinin 43 milyon lira olacağı açıklandı.

Mithatpaşa denizle iç içe olacak

Mithatpaşa Parkı önünde yapılan karayolu alt geçidinin üstünde kalan alanlar için projeleri tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki günlerde yapım ihalesi gerçekleştirecek. İhale kapsamında bu alanlar, İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi kapsamında düzenlenerek İzmirlilerin hizmetine sunulacak. Kentlinin keyifli bir ortamda denizle iç içe olabilmesini hedefleyen proje, karayolu geçidi üstünde kazanılan alanların yayalaştırılıp denizle bütünleştirilmesini sağlayacak. Hatay’dan gelen aksın genişlediği nokta olan Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi’nin önündeki alan, yayalaştırılarak denize doğru genişleyecek ve yeşil alanlarıyla yeni bir meydan olarak düzenlenecek. Yeni düzenleme sayesinde Mithatpaşa Parkı’nın kara tarafında kalan tarihi doku da daha görünür hale gelecek. Projenin ilk aşamasından bu yana, inşaat sahasında kalan ağaçlar İnciraltı Kent Ormanı’na dikilirken, alt geçit ve meydan çalışmaları tamamlandıktan sonra bölgeye daha fazla sayıda ağaç dikilecek ve yeni peyzaj çalışmalarıyla alandaki yeşil doku artırılacak.
(Eİİ)
45 kez okundu.

Bir cevap yazın