Başbakan turizm acil eylem destek paketini açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, artan terör olayları ve Rusya ile uçak krizi sonrası gerilen ilişkiler nedeniyle sıkıntıya düşen turizm sektörünün merakla beklediği dokuz maddelik “turizm acil eylem destek paketi”ni açıkladı. Davutoğlu’nun Ankara’da Çankaya Köşkü’nde açıkladığı 2016 Turizm Eylem Planı kapsamındaki düzenlemeler şöyle:

1-Tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentasına uçuş başı destek vereceğiz. Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Nisan- 31 Mayıs arasında tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentasına uçuş başı 6 bin dolar destek vereceğiz. Destek verecek havalimanları Alanya Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Bodrum, İzmir Adnan Menderes ve Kütahya için sadece sekiz ülke için kullanmıştık. Zafer Havalimanı’nı da ekledik, tüm dünyadan gelecek olan turistlere uyguluyoruz.

2-Türkiye’ye turist getiren A Grubu seyahat acentalarına kredi garanti fonu teminatı ile kredi kullanma imkanı getiriyoruz. Bu destekten yararlanan firmalar için turist getirecek ülke 13’ken 26’ya çıkardık. En az 400 bin turist getiren seyahat acentalarına 100 bin TL’ye kadar kredi kullanma hakkı çıkmıştır.

3-İhtiyaç durumunda düzenleme ve denetleme kurulu tarafından kurul kararı alınması olacaktır. Kredilerin geri dönüşünde sorun olursa yeniden yapılandırılmaya gidilecektir.

4-Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan onaylı deniz turizmi tesislerini Ekonomi Bakanlığı’ndan destekliyoruz. Yat limanları, rıhtım iskeleler için yasal düzenlemeyi daha işler hale getiriyoruz. Konaklama tesisleri gibi yararlanacaklar.

5-Konaklama ile deniz turizmi tesislerinden bir önceki yıl 750 bin dolar döviz getirenler ihracatçı sayılacaklar. 1 milyon dolar şartını 750 bin dolara indiriyoruz. Ayrıca deniz turizmi tesisleri de yararlanacak. Yurt dışı fuarlara katılım desteğinden istifade edecekler.

6-Çevreye duyarlı tesislere su, atık su gibi bedeller için en düşük tarife uygulanacak.

7-Bakanlık tahsisli konaklama tesislerinden alınan kira bedelleri 2016 yılı ödemeleri ertelenmesi üç eşit taksit şekilde ödenmesi şeklinde yardımcı olunacaktır.

8-Acil Eylem Planı Destek Paketi hızlıca hayata geçirilecektir. Bu destek paketi telafi edilecek tedbirler geçirecektir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığımız yapısal tedbirler üzerine de çalışmaktadır.

9-Sektörümüze 255 milyon liralık hibe desteği sağlıyoruz. 288 milyon TL’lik ödemelerini de erteliyoruz ve üç yıla yayılmış bir şekilde düzenliyoruz.
25 kez okundu.

Bir cevap yazın