İzmir heyeti Selanik’te işbirliği olanaklarını araştırdı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu önderliğindeki İzmirli işadamı ve turizmciler, ikili ilişkileri ve işbirliklerini geliştirmek üzere gittikleri Selanik’te önemli görüşmelerde bulundu. Selanik Belediye Başkanı Butaris’le bir araya gelen Kocaoğlu, Türkiye’deki güçlü kara taşımacılığını Yunanistan’ın etkin deniz taşımacılığıyla entegre edip her iki taraf için de önemli kazanımlar elde edebileceklerini söyledi.

İzmir heyeti, Selanik’te ilk olarak Yunanistan’ın en büyük ve en eski fuarcılık şirketi olan HELEXPO Fuar Alanı’nı ziyaret etti. Burada Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Sabri Ünlütürk ile HELEXPO Yönetim Kurulu Başkanı Tasos Tzikas, iki kurum arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla bir protokol imzaladı. Ünlütürk, fuarlar kenti İzmir ile Selanik arasındaki ticaret hacmini karşılıklı olarak artıracaklarını söyledi. Tzikas ise iki kent arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için iki belediyenin sergilediği tavrın herkese örnek olması gerektiğini kaydetti.

İzmir heyeti, Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris ile bir araya geldi. Aziz Kocaoğlu ile Başkan Butaris, iki kent ve iki ülke dostluğu adına önemli mesajlar verdi. Meclis Salonu’nda düzenlenen “İzmir’in turizm ve ticaret potansiyeli” konulu toplantıda konuşan Kocaoğlu, “Atamızın doğduğu, onun hatıraları ile dolu bu kentte bulunmak, bize gerçekten büyük onur veriyor. Selanik’in bizim için ayrı bir yeri var. Ortak paydamız Atatürk” dedi. Selanik ve İzmir’i “bir bütünün parçaları” olarak tanımlayan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her bakımdan böylesine yakın, aralarında saat farkı bile olmayan bu iki ülkenin, birbiriyle rekabet etmek yerine, aralarındaki ekonomik ilişkileri çok daha güçlendirmesini istiyoruz. Örneğin Selanik, İzmir’in Avrupa’ya; İzmir de Selanik’in Uzakdoğu, Güneydoğu Asya ve Ortadoğu’ya açılan kapısı olabilir. Ama bunun için önce ulaşım olanaklarımızı geliştirmeliyiz.

Türkiye’de çok güçlü bir kara taşımacılık sektörü, Yunanistan’da da çok etkin bir deniz taşımacılığı var. Deniz ve tren yoluyla birleştirilmiş entergre taşımacılık, mutlaka her iki kent için de önemli getiriler sağlayacaktır. Ama yeterli değil. Biz sadece yollarımızı değil; fuarlarımızı, festivallerimizi ve şirketlerimizi de buluşturalım istiyoruz. Sınırları yıkalım, kalıpları kıralım! Gerçek dostluğumuz ve onun doğuracağı sinerjiyle, kan ve gözyaşının şiddetini giderek arttırdığı bu coğrafyada el ele verip ‘inadına barış’ diye haykıralım. Tüm kalbimizle, tüm samimiyetimizle ve tüm gücümüzle… Buna gerçekten ihtiyacımız var.”

İzmir’den ilk kez bu kadar güçlü bir heyetin kentlerine geldiğini söyleyen Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, “Sayın Kocaoğlu ile el ele vererek işbirliğimizi daha da geliştireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Toplantıda söz alan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, yaz aylarında yeniden başlayacak İzmir-Selanik direkt seferlerinin kış aylarında da sürdürülmesini arzuladıklarını belirtti. Demirtaş, “Deniz seferleri de başladı ama devam edemedi. Çok yakınız ama vizeye takılıyoruz. Bu iki sevgi ve hoşgörü kentinin ilişkilerini geliştirmek için daha çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

Çok sayıda Yunanlı girişimcinin de izlediği toplantıda, İzmir Turist Rehberleri Odası Başkanı Nebil Altınel tarafından İzmir’in yatırım ve turizm avantajlarını içeren bir sunum yapıldı. Selanik Belediye Başkanı Butaris, İzmir heyeti onuruna bir yemek daveti de verdi.

Selanik’i ziyaret eden İzmir heyetinde şu kişiler yer aldı:

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun önderliğindeki heyette İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Sabri Ünlütürk, İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan, Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, ETİK Başkanı Mehmet İşler, TÜRSAB Ege Yürütme Kurulu Başkanı Hasip Ali Hepşen, ÇEŞTOB Başkan Yardımcısı Yakup Demir, İzmir Turist Rehberleri Odası Başkanı Nebil Altınel, İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri Semra Aksu, Sıla İlgi Akkaş ve Ali Kökoğuz, İZFAŞ Murahhas Azası Gül Şene, İzmir Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Başkan Yardımcısı Hande Arslanalp, Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan.
27 kez okundu.

Bir cevap yazın