14. Öykü Günleri düzenlendi

Türk Edebiyatı’nın usta isimlerini edebiyat severlerle buluşturan İzmir Öykü Günleri başladı. Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 14. kez düzenlenen etkinliğin açılış töreni Dr. Selahattin Akçiçek Eşrafpaşa Kültür Merkezi’nde yapıldı. Bu yıl “Gençlik ve Barış” temasının işlendiği İzmir Öykü Günleri’nin açılış törenine onur konuğu Yazar Necati Tosuner’in yanı sıra çok sayıda yazar ve edebiyatsever katıldı.

Üç gün sürecek etkinliğin ilk gününde geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren İzmirli edebiyat ustası Yazar Tarık Dursun K. anıldı. Gazeteci-yazar Lütfü Dağtaş’ın usta yazarın fotoğraflarından oluşan sergisinin de yer aldığı etkinlik Tahsin İşbilen’in Tarık Dursun K. ile ölümünden hemen önce yaptığı kısa filmin gösterimiyle başladı. Yeğeni Ayşem Üçer Kalyoncu söz alarak dayısı Tarık Dursun K. adına yapılan etkinlik için Konak Belediyesi’ne teşekkür etti.

İzmir Öykü Günleri’nin ilk günü “Yazar Tarık Dursun K. ve Edebiyatı” konulu panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü yazar Şükran Yücel’in yaptığı panelde yazarlar Ahmet Önel, Aydoğan Yavaşlı, Özlem Fedai ve Hasan Özkılıç, Tarık Dursun K.’nın edebi yönünü ve birlikte yaşadıkları anıları anlattı. Programının İkinci oturumda ise bu kez Tarık Dursun K.’nın sineması konuşuldu. Yazar, yayıncı, koleksiyoner Kemal Özdemir ve yazar, fotoğraf sanatçısı Lütfü Dağtaş’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde Tarık Dursun K.’nın filmlerinden seçkiler gösterilerek sinemacı yönü ele alındı.

Edebiyatseverlerin ilgiyle izlediği panellerin ardından İzmir Öykü Günleri’nin onur konuğu olan yazar Necati Tosuner okuyucularıyla buluştu. Yazdığı öyküleriyle pek çok ödül sahibi olan Tosuner, “Kendimin ardından söyleyeceğim tek söz kalmıştır. Kendi kulağını çekmeye bile boyu yetişmeyen adam hep en üst katlardaki düşlere yetişmeye çalıştı” diyerek yazın yaşamında verdiği mücadeleye dikkat çekti. Necati Tosuner, İzmir Öykü Günleri’nin sürmesi için verdiği emekten dolayı Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a teşekkür etti.

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da “Çok zor zamanlardan geçtiğimiz bugünlerde gençliğin enerjisine ve barışa çok ihtiyacımız var. Öyküyle soluklanmak herkese iyi gelecektir diye düşündük. İzmir’in üç gününün yazın dünyasıyla, edebiyatla, öyküyle dolu dolu olmasını sağlamak bizim için onurdur” diye konuştu. Edebiyat tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği 14. İzmir Öykü Günleri, onur konuğu Necati Tosuner’in fuayede kitaplarını imzalamasının ardından Timuçin Şahin Jazz Konseri ile son buldu.

14 Şubat 2015 Pazar gününe kadar sürecek İzmir Öykü Günleri kapsamında Selahattin Akçiçek Eşrafpaşa Kültür Merkezi’nde çeşitli panel ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

30 kez okundu.

Bir cevap yazın