Aziz Kocaoğlu otopark kampanyasına destek istedi

Kent trafiğini rahatlatmak ve otoparkların daha etkin kullanılması için yeni bir kampanya başlattıklarını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tüm İzmirliler’e destek çağrısı yaptı. Kampanya için trafiğin yoğun olduğu bölgeleri seçtiklerini söyleyen Kocaoğlu, Alsancak’taki otoparklar arasında bir ring sistemi uygulayacaklarını duyurdu.

Kahramanlar Otoparkı’nın fiyatını yüzde 50’ye yakın düşürdüklerini, Alsancak ve o bölgede oturup iş yapanlara öncelik verdiklerini belirten Aziz Kocaoğlu, “Burada çalışan ve oturan vatandaşlarımızın arabalarını yollardan otoparklara çekip yer açmak ve trafiği rahatlatmak istiyoruz” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Şubat ayı olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada Alsancak’taki otoparklarda yaklaşık 2 bin araçlık boşluk bulunduğunu anlatan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2 bin araç dediğiniz, 8-10 kilometre uzunluğunda, bir iki sıra park eden araçların kalkması demektir. Buradan hem Sayın Valimize hem de Emniyet Müdürümüze seslenmek istiyorum: Benim trafiğin çalışmasına ilişkin sözlerim yanlış anlaşılmıştır. Ben ‘çok ceza kestiniz – az ceza kestiniz’ demedim. Cezayı da bilmem. Trafik polisi ve Emniyet, trafiğin düzenlenmesinde aktif rol oynuyor mu, oynamıyor mu, beni o ilgilendirir. Benim niyetim iş yapmak. Şimdi böyle bir proje başlattık. Emniyet ve Valilik destek olursa, bu proje yürür. 1500 – 2000 araç otoparklara girer. O araçların sahipleri evlerine, işlerine ücretsiz gider ve İzmir’in en yoğun trafik problemi de nispeten rahatlar. Hadi hep beraber görevimizi yapalım” diye konuştu.

Otopark yapımı için oluşturulan fonda 45 milyon lira bulunduğunu ve bu paranın otopark projeleri için yetersiz kaldığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şunları söyledi:

“Şu anda ihalesi biten 635 araçlık Alaybey otoparkımızı yapıyoruz. 100 Sokak’ta, Karabağlar’da ve Yeşilyurt semtinde otopark projemiz var. Buca Kasaplar Meydanı’nda yeraltı otoparkı yapımı devam ediyor. Tabii burada acı olan bir şey var. ‘Belediye toplanan otopark paralarını ne yaptı, nereye harcadı’ gibi sözler var. Bir kere otopark fonunda toplanan paralar, yürüttüğümüz projeler için çok yetersiz. Ayrıca bizim bu tür işlerle ilgimiz olmadığını Sağır Sultan bile duydu. O paralara dokunulamaz. O para otopark fonunda durur, sadece otopark fonunda kullanılır. Bunu da herkes bilir. Çamur at izi kalsın mantığını kabul etmemiz mümkün değil.”
(Eİİ)
4 kez okundu.

Bir cevap yazın