BootDüsseldorf Fuarı Egeli turizmcilere moral verdi

Dünyanın en önemli denizcilik fuarı BootDüsseldorf 2016 Fuarı, kruvaziyer turizminde arka arkaya yaşanan iptaller nedeniyle yeni sezona endişeli hazırlanan turizmcilere moral verdi. 60 ülkeden 2 bine yakın katılımcının yer aldığı Fuar’da İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi “ComeSurfTurkey” sloganıyla yer alıyor. Ege kıyılarının deniz turizmi potansiyelinin tanıtıldığı etkinlikte Çeşme Kaymakamlığı, Çeşme Belediyesi, Dikili Belediyesi ve Ayvalık Belediyesi’nin yer aldığı DTO İzmir Şubesi’nin standını her gün binin üzerinde kişi ziyaret ediyor. Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran ile Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, 23-31 Ocak tarihlerinde açık kalacak ve 250 bine yakın ziyaretçinin beklendiği Fuar’da uluslararası tur operatörleri, katılımcılar ve ziyaretçilerle bir araya gelerek, Türkiye’nin tarih zenginliğini, doğal güzelliğini ve deniz turizmi imkanlarını anlatmaya devam edecek.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, dünyanın en önemli deniz turizmi buluşmasına Türkiye’nin damgasını vurduğunu belirterek, BootDüsseldorf Fuarı’nın marinalardan dalış kulüplerine, otelcilerden sörfçülere kadar herkese moral verdiğini söyledi. Güvenlik endişesi nedeniyle Türkiye’ye yönelik tereddütlerin azaldığına dikkat çeken Öztürk, “Almanya’dan ülkemize 5.5 milyona yakın turist geliyor. Alman turistlerin aklına Türkiye deyince sadece güneş, kum, deniz gelmiyor. Turizmciler windsörf, kite sörf, dalış, mavi yolculuk gibi alternatif turizmi de istiyor. Bu nedenle Türkiye’den vazgeçmeyeceklerini belirtiyorlar” dedi.

Çeşme’ye özel ilgi

Öztürk, “Çeşme’nin tanıtımı için Almanya’nın önde gelen dalış dergilerinden Taucher Net ile görüştük. Almanya’da su altı zenginliğimizin yanı sıra gastronomi ve kültür açısından da Ege’yi tanıtmak için çeşitli temaslar gerçekleştirdik. Görüşmelerimizde Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel ve Frankfurt Başkonsolosluğu Kültür ve Tanıtma Ataşesi Osman Şahin bize büyük destek verdi. Sektör temsilcilerinin katılımıyla Ege’de büyük bir windsörf yarışı düzenlenmesi konusu ele alındı. Ayrıca Alaçatı’da yeni bir kitesörf alanı kurulması için Alman turizmcilerle değerlendirmeler yapıldı” diye konuştu.

En büyük ilgiyi dalış stantlarının gördüğünü ifade eden Öztürk, Oda desteği ile hazırlanan Çeşme’nin sualtı zenginliğini Tahsin Ceylan’ın fotoğraflarıyla anlatan ‘İyonya’nın İncisi Çeşme’ kitabı ve Dikili Belediyesi’nin ilçedeki dalış bölgelerini gösteren broşürlerinin beğeni ile karşılandığını söyledi. Öztürk, “31 Ocak’a kadar açık kalacak BootDüsseldorf Fuarı’nda hedefimiz, yeni sezonda ülkemize bir turist daha fazla getirmek. Dünyanın en güzel coğrafyası olan Ege kıyılarının hak ettiği ilgiyi görmesi ve turizmin 12 aya yayılması için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
(Eİİ)

Bir cevap yazın